KrajRegion

Wakacje w Helu. Pomyśl o nich już dzisiaj

Hel to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich letnisk. Na długo przed wakacjami w miejscowości trudno znaleźć wolny nocleg. Podobnie wygląda sytuacja w innych lokalizacjach na półwyspie. Skąd tak duże zainteresowanie właśnie tą częścią wybrzeża?

 

Hel to miejscowość usytuowana na samym końcu Półwyspu Helskiego. Potocznie mówi się, że właśnie tutaj zaczyna się Polska. Wypoczynek w tej urokliwej miejscowości wybierają zarówno “zwykli” turyści, jak też amatorzy sportów wodnych. Panują tu bowiem świetne warunki do uprawiania wind i kitesurfingu. Kolorowe żagle widać przede wszystkim na spokojniejszych wodach Zatoki Gdańskiej.

W Helu harmonijnie łączą się kultura rybacka z kaszubską, na turystów czekają militarne zabytki oraz interesujące muzea. Jest tu naprawdę różnorodnie, a przez to ciekawie! Przez cały pobyt nie sposób się nudzić.

Wypoczynek w Helu. Gdzie najlepiej?

Przez większą część roku Hel stanowi naprawdę zaciszne, klimatyczne miasteczko. Wszystko zmienia się w lipcu i sierpniu, kiedy większość Polaków wyjeżdża na wczasy. Wtedy pomiędzy ludzi na plaży trudno wcisnąć nawet szpilkę. Noclegi w Helu znikają już wiosną i na kilka tygodni przed wakacjami znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Największym zainteresowaniem turystów cieszą się kwatery. Są dość tanie, a przy tym oferują wszystkie najważniejsze wygody. To bardzo popularne rozwiązanie dla par. Natomiast na rodzinne wczasy odpowiednie będą apartamenty, czyli typowe wakacyjne mieszkania. Atutem jest swoboda i większa przestrzeń.

Co warto zobaczyć w Helu?

Podczas wakacji na pewno trzeba znaleźć czas na plażowanie oraz na zwiedzanie. Na amatorów wylegiwania się na piasku czekają aż dwie plaże. Położona nad otwartym morzem i mniejsza nad Zatoką Gdańską. Sąsiaduje z portem, jest on nie tylko bazą rybacką, ale też przystanią żeglugi turystycznej, gdzie mieści się przejście graniczne.

Plaża jest ulokowana właściwie w centrum miasteczka, przez co działa tu naprawdę rozbudowana infrastruktura turystyczna. Plażowicze mają do dyspozycji bary, restauracje i sklepy. W sąsiedztwie działa fokarium, które również przyciąga turystów, szukających urozmaicenia.

Jednak fokarium nie powstało, by nieść uciechę znudzonym wczasowiczom. Celem placówki jest ochrona fok i prowadzenie badań nad ich populacją. Eksperci leczą chore zwierzęta, a po kuracji są wypuszczane do Bałtyku. Główny cel fokarium to edukowanie ludzi, budzenie wrażliwości, stąd pomysł wpuszczania turystów na jego teren. Najwięcej osób przychodzi tu w porze karmienia zwierząt.

Kolejnym charakterystycznym obiektem jest latarnia morska. Można ją zwiedzać od czerwca do końca września, co warto zrobić, jeśli chce się zobaczyć okolicę z wysokości ponad 40 metrów. Obecna konstrukcja powstała już po drugiej wojnie światowej, ale pierwszą latarnię wybudowano tu w XVII wieku.

Militarne zabytki Helu

Przez długi czas Hel kojarzony był ze słonecznymi plażami. Nie każdy turysta wiedział, że w pobliskim lesie kryją się bunkry, schrony czy stanowiska artyleryjskie Rejonu Umocnionego Hel. Teraz obiekty z czasów wojny są kolejną atrakcją, którą można zwiedzić korzystając z wytyczonych tras turystycznych.

Dzięki nim zainteresowani historią trafiają do Muzeum Obrony Wybrzeża. Znajduje się na terenie dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej Schleswig Holstein. Na ekspozycję stałą złożyły się wystawy poświęcone między innymi obronie Helu w 1939 roku.

Latem w Helu odbywa się też jedna z ciekawszych imprez rekonstrukcyjnych. Sierpniowy D-Day Hel nawiązuje do desantu aliantów na plażę w Normandii (6 czerwca 1944 rok). Głównym punktem jest pokaz wojskowy, ale imprezie towarzyszy też wiele wydarzeń pobocznych, które przyciągają osoby z innych miejscowości na wybrzeżu.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button