Leczenie koszmarów świadomymi snami
Koszmary mają negatywny wpływ na nocny wypoczynek. Częste przebudzenia i bardzo krótka faza REM (albo brak fazy REM) negatywnie oddziałują na samopoczucie, a w dłuższej perspektywie także na zdrowie. Jeżeli nieprzyjemne sny zdarzają Ci się często, musisz jak najszybciej rozpocząć leczenie koszmarów. Świadomy sen jest jedną z metod. Co warto o nim wiedzieć?
Świadomy sen a koszmary
Badania nad terapeutycznym wpływem świadomego snu na leczenie koszmarów trwają od dawna. Jednym z najczęściej przytaczanych są te, których wyniki opublikowano w 2006 roku w czasopiśmie naukowym „Psychotherapy and Psychosomatics”. Prowadzący badania Victor Spoormaker i Jan van den Bout postawili hipotezę, że technika restrukturyzacji poznawczej leczenia świadomymi snami wpływa pozytywnie na terapię koszmarów. Założenie to wyszło z przekonania, że skoro osoby śniące lucid dreams mają wpływ na scenariusz swoich snów, to osoby zapadające w świadomy sen, który okazuje się koszmarem, mogą także zmienić jego nieprzyjemny przebieg.
W eksperymencie wzięły udział 23 osoby cierpiące na przewlekłe koszmary. Badanych podzielono na 3 grupy. 8 z nich odbyło 2-godzinną indywidualną sesję leczenia świadomym snem, a 8 kolejnych – 2-godzinną sesję grupową. Pozostałych nie poddano leczeniu. Wnioski prowadzących po badaniu i płynące z ankiet wypełnionych przez badanych po 12 tygodniach od przeprowadzenia sesji wyraźnie wskazały, że leczenie świadomym snem przynosi pozytywny skutek w postaci zmniejszenia częstotliwości koszmarów. Więcej o tym, dlaczego leczenie koszmarów świadomym snem jest skuteczną metodą terapeutyczną, przeczytasz na: yorux.com/post/treating-nightmares-with-lucid-dreams.
Od czego śnią się koszmary?
Jeżeli często budzisz się w środku nocy, masz przyspieszony oddech, a Twoje ciało jest oblane potem, to znak, że śnią Ci się koszmary. Aby im zapobiegać, może zacząć trening snu przejrzystego. Jak można zapaść w świadomy sen? Mnóstwo porad znajdziesz na luciddreamsnews.com. Ze swojej strony podpowiadamy, że warto skoncentrować się na samej chęci zapamiętania snu. Co ważne w przypadku leczenia koszmarów, nie skupiaj myśli na tym, żeby noc była wolna od zmorów. Takie myślenie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dobrze skorzystać z technik polegających na autosugestii. Dla przykładu kładąc się do snu, w myślach powtarzaj, o czym chcesz śnić, np. Jestem w lesie i obserwuję wiewiórki. Skuteczne są również wszelkie techniki poprawiające samoświadomość, takie jak medytacja mindfulness czy joga snu.
Świadomy sen pozwala wpływać śniącemu na przebieg snu, a także pamiętać jego treść po przebudzeniu. To szczególnie ważne, jeżeli chcesz wykorzystać lucid dreaming do radzenia sobie z koszmarami. Złe sny towarzyszą zazwyczaj trudnym życiowym doświadczeniom, takim jak traumy związane z żałobą lub ciężką chorobą. Sytuacja na świecie lub problemy w życiu osobistym mogą znaleźć odzwierciedlenie w koszmarach sennych. Ich treść możesz pozostawić do interpretacji specjaliście, który wspomoże Cię terapią psychologiczną pozwalającą na przepracowanie życiowych trudności i uzyskanie spokojnych snów. Pamiętaj jednak, aby treść snu zapisywać zaraz po przebudzeniu, nawet w samym środku nocy. Gwałtowne wybicie z naturalnego rytmu snu może sprawić, że rano nie będziesz już nic pamiętać.
źródło: artykuł partnera