Artykuł PartnerskiKobietaKrajRegionStyl życia

Takich imienin nie ma nikt. Krystyny pojechały do Warszawy

XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn

“Krystyna: imię, które łączy. Kobiety przeciwko wojnie”. Zjazd Krystyn w 2022 roku odbywa się właśnie pod tym hasłem. Plan: manifestacja przeciw wojnie w Warszawie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Krystyny Bochenek w Senacie. To już XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn.

W 2022 roku zjazd Krystyn trwa od 12 do 14 marca. Na pewno słyszeliście o tej inicjatywnie i wspólnym świętowaniu imienin przez panie o imieniu Krystyna. Polskie Krystyny spotykają się już od 25 lat! I razem świętują swoje marcowe  imieniny, które wypadają 13 marca.

FUNDACJA TVS I ZBIÓRKA NA RZECZ UKRAINY

Zaczęło się w 1998 roku. 13 marca w Katowicach nieżyjąca Krystyna Bochenek, wówczas dziennikarka Polskiego Radia Katowice, a potem wicemarszałek Senatu, tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej, rzuciła hasło do wspólnego spotkania w Filharmonii Śląskiej. Chciała promować książkę, efekt jej wakacyjnych rozmów ze znanymi Krystynami pt. Jak Krystyna z Krystyną.
Od tego czasu coroczne spotkania Krystyn w różnych miastach Polski, to manifestacja wspólnoty kobiet. Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy  nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa.
– Na Zjazdach odzyskujemy młodość i radość życia. Poznajemy się i zawieramy przyjaźnie. Ruszamy razem na  odkrywanie nowych zakątków Polski. Po zjazdach często wracamy do tych miejsc z naszymi rodzinami – mówi Krystyna Szaraniec, honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek i była dyrektorka Teatru Śląskiego w Katowicach.

Przez cały rok panie spotykają się w swoich regionach, w większych i mniejszych grupach, chodzą razem do teatru, kina i wyjeżdżają na weekendowe wycieczki. Spotkanie 13 marca to zawsze finał całorocznej działalności Krystyn.
Tylko pandemia pokrzyżowała coroczne wyjazdowe plany Krystyn, raz musiały oficjalnie zjazd odwołać, a ubiegłoroczne spotkanie odbyło się on line.

Krystyny nie tylko świętują. Działają charytatywnie

– Obecnie wojna w Ukrainie sprawia, że chce nam się płakać, gdy patrzymy na tragedię Ukraińców, ale pomimo tego, pomagamy uchodźcom, jak możemy, bo Krystyny znane są także ze swoich licznych akcji charytatywnych – mówi Krystyna Papiernik, wiceprezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Od lat Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek m.in. wspomaga katowickie Hospicjum Cordis, pomaga w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” .
 – A dziś wiele Krystyn gości uchodźców z Ukrainy w swoich miastach i domach. Spotykamy się w Warszawie także po to, by zamanifestować  nasz kobiecy sprzeciw wobec tej okrutnej wojny – mówi Krystyna Papiernik. – W tych trudnych czasach same także potrzebujemy wsparcia. To przecież my, kobiety, dźwigamy na swoich barkach ogromny ciężar odpowiedzialności za naszych bliskich. Dlatego uznałyśmy, że spotkamy się, by choć na chwilę zapomnieć o trudach otaczającej nas rzeczywistości.  I po to, by przekazać sobie dobrą energię – dodaje Krystyna Papiernik.
Tegoroczne spotkanie imienniczek w Warszawie odbędzie się więc pod hasłem: „Krystyna: Imię, które łączy. Kobiety przeciwko wojnie”.
Krystyny rozpoczną swój pobyt w stolicy 12 marca od spektaklu „Wieczór Trzech Króli” w Teatrze Narodowym.
13 marca w dniu imienin rano odmówią modlitwę za pokój, a Msza Św. w intencji wszystkich Krystyn sprawowana będzie przez Ks. kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej pw. Świętego Jana Chrzciciela.  Po mszy Krystyny zwiedzać będą Stare Miasto, by o godz. 11 pod pomnikiem Syrenki, zrobić sobie wspólne zdjęcie i zamanifestować przeciwko wojnie na Ukrainie. Krystyny, znane z pojawiania się na imieninach w jednakowych kapeluszach, tym razem, na znak solidarności z kobietami Ukrainy, założą niebieskie kapelusze i żółte szaliki.
Popołudnie upłynie Krystynom ponownie na zwiedzaniu Warszawy, a zwłaszcza Zamku Królewskiego i Muzeum Warszawy.
Podczas wieczornego  jubileuszowego spotkania pojawią się liczni goście,  którzy od lat towarzyszyli Krystynom w zjazdach. W rolę gospodyń wieczoru wcielą się Krystyny: Gucewicz i Giżowska.

Premiera filmu “Krystyna: Imię, które łączy”

Gwiazdą wieczoru będzie Krystyna Durys z zespołem. Podczas wieczornego spotkania Krystyny podzielą się informacjami o całorocznej działalności, odbędzie się także uroczysta premiera jubileuszowego filmu „Krystyna: Imię, które łączy.” Film, autorstwa Marii Zawały  i Karola Gruszki  podkreśla więzi łączące kobiety o imieniu Krystyna, a swojego głosu użyczyła znakomita Krystyna Czubówna.
W poniedziałek Krystyny wezmą udział w uroczystym odsłonięciu w Senacie RP tablicy pamiątkowej poświęconej wicemarszałek Senatu śp. Krystynie Bochenek.
Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności  kulturalnej i charytatywnej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button