Kraj

Sejm o ustawie medialnej i sprawozdaniu KRRiT na następnym posiedzeniu

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdania z działalności Krajowej Rady odrzuciły Sejm, Senat i prezydent, wówczas kadencja Rady wygasłaby po dwóch tygodniach. Pod koniec lipca sprawozdanie KRRiT odrzucił Senat.

Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana z powodu odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzucił Sejm i Senat, przyjął natomiast prezydent.

W sprawozdaniu z działalności w 2008 roku KRRiT informuje m.in., że w zeszłym roku odbyła 42 posiedzenia, przyjęła ponad 600 uchwał, 13 stanowisk i komunikatów, nałożyła dziewięć kar finansowych dla nadawców, rozpatrzyła ponad tysiąc skarg i wystąpień oraz rozdzieliła ponad 730 mln zł między TVP i Polskie Radio.

Nową ustawę medialną prezydent Lech Kaczyński zawetował w lipcu. Jego zdaniem ustawa nie rozwiązuje najważniejszych problemów, przed jakimi stoją media publiczne, za to stwarza nowe, poważniejsze zagrożenia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Prezydent uznał, że nowe prawo m.in. odbiera mediom publicznym niezależność finansową; nie do zaakceptowania dla Lecha Kaczyńskiego był też fakt finansowania mediów z budżetu państwa, w sytuacji kryzysu i zwiększenia przez rząd deficytu budżetowego.

Nowa ustawa medialna miała zmienić system finansowania mediów publicznych, likwidować abonament radiowo-telewizyjny, a w zamian wprowadzić finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. O wysokości funduszy miał decydować każdego roku parlament, przyjmując ustawę budżetową.

Do odrzucenia prezydenckiego weta w Sejmie potrzeba większości 3/5 głosów, co przy obecności wszystkich 460 posłów wynosi 276 głosów. Koalicja PO-PSL nie dysponuje taką większością (ma w sumie 238 posłów), do odrzucenia weta potrzebuje głosów kluby Lewicy, który jednak prawdopodobnie – jak zapowiedział we wtorek poseł tego klubu Stanisław Wziątek – opowie się za podtrzymaniem weta do ustawy medialnej. Lewicy nie podoba się, że w ustawie nie ma zapisu o stałej minimalnej kwocie dla mediów publicznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button