Kraj

Polska na 46. miejscu w rankingu konkurencyjności

Najgorzej oceniana została jakość polskiej infrastruktury, gdzie sklasyfikowano nas na 103. pozycji – tuż przed Albanią, Libią i Wenezuelą, ale za Ekwadorem, Bułgarią i Zimbabwe.

Z raportu wynika, że ani innowacyjność, ani dojrzałość biznesowa nie są naszymi mocnymi stronami. W obu dziedzinach jesteśmy światowymi przeciętniakami” – powiedział Tomczak.

Autorzy raportu podkreślają, że prowadzona polityka finansowa i monetarna oraz regulacje finansowe zapewniły Polsce pozycję jednego z najbardziej stabilnych ekonomicznie państw w regionie. Jednak pod względem stabilności ekonomicznej Polska zajęła dopiero 74. pozycję. Wśród krajów UE Polska wyprzedziła 8 unijnych państw, w tym Włochy, Węgry i Grecję.

W opinii Tomczaka, raport daje pozytywny obraz Polski dla inwestorów. “Dokument ten jest bardzo wiarygodnym narzędziem, które może pozytywnie wpływać na opinię biznesmenów dotyczącą Polski” – zaznaczył.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Raport ukazał, że Stany Zjednoczone utraciły na rzecz Szwajcarii pozycję lidera i spadły na drugie miejsce. Według ekspertów WEF, globalny kryzys na tyle mocno osłabił kondycję największej gospodarki świata, że pod względem stabilności makroekonomicznej sklasyfikowano ten kraj dopiero na 93. pozycji. Szwajcaria została pochwalona za stabilną sytuację gospodarczą, innowacyjność oraz dojrzałość biznesową.

W pierwszej dziesiątce pozostały te same kraje co w poprzedniej edycji, zamieniły się jedynie pozycjami. Singapur awansował na 3. pozycję z 5., czwarta pozostała Szwecja, a o dwa miejsca (na 5.) spadła Dania. Szóstą i siódmą pozycję utrzymały Finlandia i Niemcy. Japonia i Kanada awansowały o jedną pozycję, zajmując odpowiednio 8. i 9. miejsce. Pierwszą dziesiątkę zamyka Holandia.

Wśród krajów o największych gospodarkach zwraca uwagę kolejny rok spadku o jedną pozycję Wielkiej Brytanii (obecnie 13. miejsce) oraz Rosji – straciła 12 pozycji i uplasowała się na 63. miejscu. Chiny awansowały zaś o jedną pozycję na 29. miejsce.

Najwyższą pozycję wśród nowych krajów UE zajęły Czechy – 31. miejsce. Wysoko oceniono efektywność tamtejszego rynku i gotowość technologiczną. Czechy wyprzedziły dotychczasowego lidera – Estonię, która spadła o 3 pozycje na 35. miejsce.

Autorzy opracowania wskazali, że kryzys finansowy, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, szybko ogarnął pozostałe kraje.

Raport Globalnej Konkurencyjności przygotowano na podstawie danych makroekonomicznych, opinii ekonomistów i ankiety przeprowadzonej w tym roku przez WEF i lokalnych partnerów wśród 13 tys. menedżerów w 133 krajach. Badanie pozwoliło określić czynniki mające kluczowy wpływ na klimat biznesowy i wyodrębnić mocne i słabe strony poszczególnych gospodarek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button