Sport

Turniej ATP w Szanghaju- Kubot vs Wawrinka

27-letni Kubot bardzo dobrze rozpoczął spotkanie, bowiem dzięki dwóm przełamaniom serwisu rywala – w pierwszym i trzecim gemie – od razu odskoczył na 4:0. Dopiero po tym Szwajcar zdołał po raz pierwszy utrzymać swoje podanie.

Ponownie uczynił to w siódmym, na 2:5, ale nie zdołał już odwrócić losów trwającej 42 minuty partii, którą Polak rozstrzygnął na swoją korzyść przy pierwszym setbolu.

W drugim secie obaj tenisiści konsekwentnie wygrywali swoje gemy serwisowe, chociaż Wawrinka nie wykorzystał po drodze jednego “break pointa”. Doszło do tie-breaka, w którym Kubot wyszedł na prowadzenie 5:1, ale później przegrał sześć kolejnych piłek.

Po godzinie i 48 minutach pojedynek zaczął się na nowo, ale również w decydującej partii żaden z tenisistów nie pozwolił się rywalowi przełamać, choć Polak miał do dyspozycji trzy szanse, a raz musiał się bronić.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W drugim tie-breaku wyrównana gra toczyła się do stanu 2:2, a potem Wawrinka odskoczył na 5:2 i 6:3, zanim wykorzystał pierwszego meczbola, zwyciężając po trzech godzinach i dziesięciu minutach walki. W sumie wygrał w poniedziałek 115 punktów, tylko o dwa więcej od Kubota, a także miał więcej asów serwisowych – 12:5.

Wawrinka znajduje się na 22. miejscu w klasyfikacji tenisistów, w której najwyżej był w czerwcu ubiegłego roku – zajmował dziewiątą lokatę. Natomiast polski tenisista, który w poniedziałek awansował w rankingu ATP World Tour ze 143. na 121. pozycję do turnieju głównego przebił się przez dwie rundy eliminacji.

Kubot w Szanghaju wystąpi także w grze podwójnej razem z Austriakiem Oliverem Marachem, a jako debel rozstawiony z numerem ósmym w pierwszej rundzie mają “wolny los”. W 1/8 finału zagrają z Niemcami Benjaminem Beckerem i Tommym Haasem, którzy w poniedziałek pokonali 7:6 (7-5), 6:0 Chińczyków Zhe Li i Yu Wanga.

W imprezie wystartują też Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski (nr 4.) i również od razu znaleźli się w drugiej rundzie. O awans do ćwierćfinału polscy tenisiści zagrają z czesko-niemiecką parą Tomas Berdych i Philipp Kohlschreiber lub Lukas Dlouhy i Philipp Petzschner.

Wyniki poniedziałkowych spotkań pierwszej rundy gry pojedynczej:

Fernando Gonzalez (Chile, 10) – Mischa Zverev (Niemcy) 7:5, 6:7 (0-7), 2:2 – krecz Zvereva
Radek Stepanek (Czechy, 13) – Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) 6:3, 6:0
Tommy Robredo (Hiszpania, 14) – Michael Llodra (Francja) 6:1, 6:4
David Ferrer (Hiszpania, 16) – Richard Gasquet (Francja) 6:4, 6:3
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria) – Łukasz Kubot (Polska) 2:6, 7:6 (7-5), 7:6 (7-3)
Thomaz Bellucci (Brazylia) – Marco Chiudinelli (Szwajcaria) 7:6 (7-3), 6:4
James Blake (USA) – Ivo Karlovic (Chorwacja) 3:6, 7:6 (7-4), 6:3
Fabio Fognini (Włochyy) – Ernests Gulbis (Łotwa) 7:6 (7-3), 6:3
Marat Safin (Rosja) – Maoxin Gong (Chiny) 6:4, 6:4
Florian Mayer (Niemcy) – Philipp Petzschner (Niemcy) 6:3, 6:2
Rainer Schuettler (Niemcy) – Martin Vassallo-Argueello (Argentyna) 6:4, 3:6, 7:6 (7-2).