Region

Śląscy naukowcy nagrodzeni

Ostatnio podczas 18. Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek nagrodzono opracowanie w RCKiK specjalnego nośnika dla chondrocytów – kleju tkankowego na bazie fibrynogenu (białka osocza krwi) z krwi pacjenta. Praca ta zwyciężyła w konkursie dla młodych naukowców – poinformował we wtorek PAP szef Banku Tkanek w Katowicach dr Henryk Bursig.

W kongresie, który odbywał się na początku listopada w Krakowie uczestniczyło ponad 250 naukowców z Europy, a także Izraela, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Australii oraz Argentyny. Wymieniali poglądy i doświadczenia na temat aktualnych przepisów oraz badań nad przeszczepianiem ludzkich komórek oraz tkanek, a także wprowadzaniem nowych zaawansowanych terapii.

W konkursie dla młodych naukowców za najlepszą prezentację, nagrodzoną główną nagrodą w wysokości 500 euro, uznano pracę mgr Patrycji Malinowskiej z Banku Tkanek w Katowicach. Reprezentowała ona zespół w składzie: mgr Aleksandra Wysocka-Wycisk, mgr Fabian Kępski, dr n. med. Henryk Bursig, dr n. med. Dorota Król oraz dr n. med. Stanisław Dyląg.

– Nagrodzona praca dotyczyła możliwości stabilizacji nośnika chondrocytów ludzkich za pomocą żelu otrzymanego z osocza bogatopłytkowego i fibrynogenu. Praca jest częścią badań prowadzonych w Banku Tkanek w Katowicach nad możliwościami przeszczepiania ludzkich chondrocytów w przypadkach urazów stawu kolanowego – powiedział dr Bursig.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Autologiczny przeszczep chondrocytów polega na pobraniu fragmentu chrząstki pacjenta z niezniszczonej części stawu, namnożeniu ich in vitro, a następnie wszczepieniu w miejsce uszkodzenia chrząstki.

Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem RCKiK jest opracowanie specjalnego nośnika dla komórek. Jako podłoże dla hodowanych chondrocytów służy tu klej tkankowy na bazie fibrynogenu otrzymanego z krwi pacjenta. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej. Sposób przygotowania autologicznego przeszczepu ludzkich chondrocytów przy użyciu własnego fibrynogenu został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Od 2005 r. w Banku w Katowicach wykonano ponad 90 hodowli ludzkich chondrocytów dla młodych osób z urazami stawu kolanowego. Dzięki tej metodzie pacjenci mogli wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Naukowcy w RCKiK liczą, że opracowywana przez nich technologia będzie miała zastosowanie w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej w wielu klinikach ortopedycznych.

Innowacje autorstwa pracowników RCKiK w Katowicach zostały nagrodzone nie po raz pierwszy. W 1999 r. oraz w 2004 r. wspólnie z Instytutem Włókien Chemicznych w Łodzi naukowcy z Centrum opracowali opatrunki biologiczno-chirurgiczne “ChorioChit” i “ChitoFib” nagrodzone Złotymi Medalami na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowoczesnych Technologii w Brukseli w kategorii Nauki Medyczne.

Bank Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach powstał w 1969 roku. Nowoczesne Laboratorium Hodowli Komórek uruchomiono w nim w 2005 r. Po zakończonym wiosną tego roku kosztem 10 mln zł gruntownym remoncie katowicki Bank Tkanek jest najnowocześniejszą tego typu placówką w Europie. Od początku istnienia przygotowano w niej ponad 90 tys. różnych biostatycznych przeszczepów allo- i ksenogennych oraz przeszczepów biowitalnych. To m.in. kość gąbczasta, chrząstka liofilizowana i błony łącznotkankowe.

Bank Tkanek jest podzielony na dwie części. Laboratorium przeszczepów biostatycznych zajmuje się obróbką i przygotowywaniem przeszczepów kostnych, ścięgien, powięzi i więzadeł. Laboratorium Hodowli Komórek o najwyższych, sterylnych, standardach czystości powietrza, przystosowane jest do hodowli i przygotowywania autologicznych przeszczepów komórek.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button