Havel otworzył obchody 20-lecia aksamitnej rewolucji

Urzędujący czeski prezydent Vaclav Klaus docenił istotną rolę Havla w wydarzeniach z listopada 1989 roku i podziękował mu. “Jedna rzecz jest dla mnie pewna – podkreślił. – Wydarzenia, do których doszło 20 lat temu są związane z jedną osobą: moim poprzednikiem w kancelarii prezydenckiej, Vaclavem Havlem”.
Klaus, który nie będzie uczestniczył już w żadnych innych imprezach rocznicowych dodał, że zmiany zapoczątkowane w 1989 roku osiągnęły swój cel: Czesi żyją w wolnym społeczeństwie. “Teraz zależy głównie od nas, jak wykorzystamy tę szansę” – zaznaczył. Hołd Havlovi, jako głównemu bohaterowi tamtych wydarzeń oddali też światowi politycy. Prezydent Barack Obama w przekazie wideo powiedział, że były przywódca Czech “swą odwagą inspirował cały świat i pomógł szerzyć wolność na całą Europę”. Cześć Havlovi oddali ponadto kanclerz Niemiec Angela Merkel, były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow oraz Dalajlama XIV.
Uroczystość odbywającą się w kościele św. Anny na praskim Starym Mieście uświetniły występy światowej sławy sopranistki Renee Fleming, piosenkarki Suzanne Vega, ikony protest songów z lat 60. Joan Baez oraz gwiazdy amerykańskiego undergroundu Lou Reeda. “Są to artyści znani z wolnej myśli. Zawsze stali po stronie wolności i wielu z nich wyraziło swą solidarność z nami w mrocznych czasach” – powiedział Havel.
Rok 1989 przypominały wyświetlane zdjęcia, dokumenty, świece i światła. Pod koniec występu wszyscy artyści zaśpiewali utwór “Freedom”, który Havel zadedykował obywatelom krajów i regionów, w których wciąż brakuje wolności: Korei Północnej, Birmy, Tybetu, Białorusi, Iranu, Darfuru, Zimbabwe, Kuby i Wenezueli. Koncert transmitowała na żywo czeska telewizja publiczna.
Vaclav Havel przy okazji rocznicy wziął udział w serii debat ze znanymi osobistościami z różnych dziedzin: urodzoną w Czechach byłą szefową amerykańskiej dyplomacji Madeleine Albright, brytyjskim dramaturgiem czeskiego pochodzenia Tomem Stoppardem, polskim dziennikarzem i publicystą Adamem Michnikiem, francuskim filozofem Andre Glucksmannem oraz brytyjskim politologiem Timothym Gartonem Ashem, czeskim filozofem Janem Sokolem oraz pierwszym niekomunistycznym premierem Czech w ramach federacji czeskosłowackiej Petrem Pithardem. Dyskusje odbyły się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola.