Kraj

Ruszył proces ws. śmierci policjantów w Magdalence

Na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Warszawie zasiadają Grażyna Biskupska – b. naczelnik wydziału ds. walki z terrorem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji, Kuba Jałoszyński – b. dowódca pododdziału antyterrorystycznego i Jan P. – b. zastępca komendanta stołecznego policji (Biskupska i Jałoszyński zgadzają się na podawanie nazwisk). Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Prokurator odczytał akt oskarżenia, w którym zarzucił oskarżonym m.in. nieodpowiednie przygotowanie akcji, brak odpowiedniego przepływu informacji, zaniedbanie przygotowania planu realizacji, brak odpowiedniej taktyki działania oraz brak zabezpieczenia medycznego na początkowym etapie akcji. Jak dodał, akt oskarżenia opiera się głównie na zebranych opiniach biegłych.

Biskupska nie przyznała się do winy, obecnie sąd odczytuje jej obszerne wyjaśnienia złożone w śledztwie m.in. dotyczące odpraw w dotyczących akcji. “Zależy mi na pełnym wyjaśnieniu sprawy” – tak rozpoczęła ona swoje zeznania kilka lat temu w prokuraturze. Jak wówczas dodawała, śmierć kolegów nie była wynikiem błędów i niedociągnięć, tylko “wybuchu zakamuflowanego urządzenia, którego nie sposób wykryć nawet podczas długiej obserwacji”. “Nie zdarzyło się jeszcze w historii policji polskiej, aby przestępcy zaminowali teren, na którym się znajdują” – mówiła przed prokuratorem. Po odczytaniu wyjaśnień oskarżonej i ewentualnych pytaniach sąd przejdzie do wyjaśnień pozostałych dwóch oskarżonych.

W marcu 2003 r. policjanci podjęli próbę zatrzymania dwóch przestępców – Roberta Cieślaka i Igora Pikusa – zamieszanych w zabójstwo policjanta w podwarszawskich Parolach w 2002 r. Na terenie posesji, gdzie ukrywali się bandyci, rozmieścili oni miny-pułapki, które wybuchły w pobliżu policjantów. Jeden z funkcjonariuszy zginął w wyniku wybuchu, inny zmarł od ran. W rezultacie wymiany ognia budynek częściowo spłonął; przestępcy zaczadzieli.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Proces ruszył w październiku 2005 r. W czerwcu 2006 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił podsądnych, uznając m.in., że to nie działania oskarżonych, lecz Pikusa i Cieślaka spowodowały śmierć i rany policjantów. W czerwcu 2007 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował jednak, że będzie ponowny proces i uchylił ten wyrok. SA przychylił się do apelacji prokuratury, która wskazując na błędy “w ustaleniach faktycznych i obrazę przepisów postępowania” sądu I instancji, domagała się ponownego procesu. Od wyroku odwoływały się też oskarżycielki posiłkowe – matki zabitych policjantów.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button