Kraj

Redykołka kolejnym produktem chronionym w UE

Redykołki najczęściej mają kształt jelenia, owcy, kozicy, a także serca lub małego wrzeciona. Wytwarzane są podobnie jak oscypki – z mleka owczego z domieszką mleka krowiego; różni je jednak wielkość i kształt.

– Redykołka stała się trzecim produktem z Podhala o chronionej nazwie pochodzenia – powiedział Janczy. Oznacza to, że nazwa “redykołka” jest chroniona prawem, a receptura i proces wytwarzania sera muszą być zgodne z tradycją. Na listę produktów z Podhala chronionych w Unii wcześniej wpisano bryndzę i oscypek.

Redykołka może być wytwarzana tylko na ściśle określonym obszarze. O prawo do jej produkowania mogą ubiegać się wytwórcy z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego oraz części powiatów żywieckiego, suskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i cieszyńskiego.

Według tradycji i przekazów, redykołki były wyrabiane w bacówkach w czasie sezonu pasterskiego. Kiedy we wrześniu, w dniu Św. Michała pasterze z owcami schodzili z górskich hal, rozdawali sery dzieciom oraz swoim dziewczynom.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Wniosek o rejestrację redykołki jako produktu o chronionej nazwie pochodzenia złożył w maju b.r. Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button