Euro 2012: równy podział miast, finał w Kijowie
Obradujący na Maderze Komitet Wykonawczy UEFA potwierdził w piątek, że cztery ukraińskie miasta – Kijów, Lwów, Charków i Donieck, będą wraz z polskimi: Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem, współgospodarzami piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.
Prezydent UEFA kilkakrotnie podkreślił, że piątkowa decyzja Komitetu Wykonawczego była jednomyślna. Jednocześnie UEFA odłożyła na przyszłość rozstrzygnięcie, gdzie odbędą się spotkania fazy pucharowej turnieju.
“Nie zdecydowaliśmy jeszcze o kalendarzu rozgrywek. Podjęliśmy jedynie decyzję o meczach grupowych. Mamy jeszcze czas na ustalenia dotyczące fazy pucharowej, a zależeć ona będzie od rozwoju bazy hotelowej i lotnisk” – poinformował Platini.
“Kłopoty ma nie tylko Donieck (miało się tam odbyć jedno ze spotkań ćwierćfinałowych – PAP), ale także Gdańsk. Eksperci UEFA będą nadal monitorować postępy prac – wciąż jest wiele do zrobienia. Pokładam jednak zaufanie w obu krajach” – dodał.
Prezes Ukraińskiej Federacji Piłki Nożnej Hrihorij Surkis na salę obrad wchodził z marsową miną, jako ostatni. Po ogłoszeniu decyzji wyraźnie się odprężył, uśmiechnął.
“Wycierpieliśmy się, ale udało się osiągnąć sukces. Dynamika naszej pracy już jest dobra, a będzie przyspieszona. Rację ma prezydent UEFA, który dał nam jeszcze jedną szansę, by pokazać jak Ukraina jednoczy się wokół tego turnieju. Każdego dnia musimy udowadniać jak szybko się rozwijamy” – powiedział Surkis.
Wpływowy prezes ukraińskiej federacji nie krył wzruszenia, gdy opowiadał o 90. urodzinach ojca, które musiał opuścić, by wziąć udział w posiedzeniu. Jak podkreślił – decyzja UEFA, to dla niego najlepszy prezent.
Obrady Komitetu Wykonawczego przebiegały bardzo spokojnie. Szef turnieju Martin Kallen omówił sytuację w obu krajach, później Lato i Surkis wygłosili krótkie oświadczenia. Zprezentowali także zebranym logo, które szersza publiczność zobaczy w poniedziałek. Na czas dyskusji obaj opuścili salę, ale zostali na nią ponownie poproszeni po 21 minutach.
“Wysłuchaliśmy raportu, padło kilka pytań i zdecydowaliśmy się poprzeć wniosek naszej administracji. Wszystko odbyło się spokojnie” – mówił Platini.
W prezentacji Kallen skupił się na poprawie bazy hotelowej na Ukrainie – szczególnie na fakcie zawarcia licznych umów dotyczących rezerwacji hoteli na potrzeby turnieju. W tym aspekcie Ukraina przewyższa Polskę.
W konkluzji prezentacji przedstawił dwa możliwe warianty – wybrać dwa lub cztery ukraińskie miasta. Za pierwszym z nich przemawiały znacznie niższe koszty oraz potrzeba zaangażowania mniejszej liczby osób. Z kolei wariant pełny stał w zgodzie z pierwotnymi założeniami projektu i miał pełne gwarancje rządowe. Kallen rekomendował przyjęcie tej właśnie wersji.
W maju UEFA zadecydowała, że turniej odbywać się będzie w czterech polskich miastach. W przypadku Ukrainy potwierdzono jedynie Kijów. Pozostałe musiały w sześć miesięcy znacznie przyspieszyć proces przygotowań do mistrzostw. Piątkowa decyzja oznacza pozytywną ocenę ich wysiłków.
Zapraszamy do oglądania projektów stadionów w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, na których odbędą się mecze turnieju finałowego.