Kraj

Multimedialne "Ławeczki Chopina" stanęły w 14 miejscach Warszawy

Projekt prowadzony jest przez Urząd m.st. Warszawy w związku ze zbliżającymi się obchodami 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Podczas wtorkowej prezentacji Katarzyna Ratajczyk z biura promocji m.st. Warszawy zwróciła uwagę, że multimedialne ławki mają pozwolić odkrywać warszawiakom i turystom miejsca związane z młodością Chopina. – Ławeczek jest na razie 14, będzie jeszcze jedna, która stanie przy Muzeum Chopina – mówiła dziennikarzom Ratajczyk. Muzeum zostanie otwarte dopiero w marcu, wtedy także w jego pobliżu postawiona zostanie ostatnia ławka.

Na każdej ławce wyryto mapkę oznakowanych punktów chopinowskich oraz informacje na temat miejsca, przy którym dana ławeczka stanęła. Na ławce postawionej na Placu Krasińskich można przeczytać, że stał tam budynek Teatru Narodowego, gdzie w marcu 1830 roku Chopin zaprezentował swój Koncert f-moll. Tam też w 1830 roku odbył się pożegnalny występ artysty przed jego wyjazdem z kraju.

Ławki stanęły także na ulicy Miodowej i Koziej (w kawiarniach położonych na tych ulicach Chopin bywał niemal codziennie), w miejscu gdzie niegdyś znajdowało się Konserwatorium Muzyczne, w którym Fryderyk Chopin studiował kompozycję (plac nad tunelem trasy WZ), przy Pałacu Wesslów (stamtąd Chopin wyruszył w podróż po sławę – do Wiednia i potem – do Paryża) i nieopodal Pałacu Radziwiłłów – tam ośmioletni Fryderyk po raz pierwszy wystąpił publicznie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Przy Pałacu Saskim stanęła ławka przypominająca, że w 1810 roku zamieszkała w nim rodzina Chopina; kolejną umiejscowiono w Ogrodzie Saskim, w którym mały Fryderyk często się bawił. Ławka przy Kościele Wizytek ma przypominać, że właśnie w nim 15-letni Chopin grywał na organach, kolejne – przy Pałacu Kazimierzowskim i Pałacu Czapskim upamiętniają miejsca, w których mieszkał młody Chopin z rodziną. W Kościele św. Krzyża, przed którym postawiono kolejną ławeczkę, spoczywa serce kompozytora. Z multimedialnej ławki można skorzystać też przed Pałacem Zamoyskich (w którym mieszkała siostra Chopina, przechowująca pamiątki po bracie) oraz nieopodal Pomnika Chopina w Łazienkach.

– Każda ławka zawiera przycisk sensoryczny, który pozwala włączyć sobie na chwilę muzykę Fryderyka Chopina, na każdej ławce jest inny fragment twórczości Chopina – tłumaczyła Ratajczyk.

Jak dodała, na każdej ławce umieszczony jest też specjalny fotokod, czyli złożony z różnych figur i znaczków geometrycznych mały obrazek. Po sfotografowaniu go telefonem komórkowym i przesłaniu pod bezpłatny numer smsowy automatycznie uzyskamy dostęp do zbiorów multimediów – można będzie ściągnąć krótkie utwory Chopina, zdjęcia, a także informacje o dziełach i podróżach artysty.

Ławeczki Chopina to inicjatywa Towarzystwa Projektowego, ich pomysłodawcą jest prof. Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa ASP. Szlak multimedialnych ławek jest uzupełnieniem wydanego przez miasto audioprzewodnika po miejscach w stolicy związanych z Fryderykiem Chopinem, który dostępny jest na stronach miasta.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button