Kraj

Program naprawy finansów publicznych

Szef rządu razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem Michałem Boni przedstawił na Politechnice Warszawskiej program naprawy finansów publicznych – „Plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011″.

Donald Tusk zapowiedział, że wydatki publiczne będą rosły najwyżej o wskaźnik inflacji powiększony o 1 procent. Jak wyjaśnił, “przyjęcie tej reguły finansowej wymaga ustawy, jeśli chcemy z niej uczynić obligo ustawowe dla tego i przyszłych rządów”.

Premier zaznaczył, że obecna ekipa rządząca będzie postępować zgodnie z tą regułą – czyli maksimum 1 procent plus inflacja dla wydatków niesztywnych, które nie wynikają z innych zobowiązań ustawowych.

Według premiera, do końca 2012 Polska wypełni główne kryteria traktatu z Maastricht. Kryteria konwergencji powinno spełniać państwo aspirujące do wejścia do strefy euro. Chodzi o deficyt budżetowy, który nie może przekroczyć 3 procent.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Według Donalda Tuska, Polska znajduje się obecnie w momencie zwrotnym w pościgu za światową czołówką. Szef rządu wyjaśnił, że podjął decyzję o rezygnacji z udziału w wyborach prezydenckich, by skupić się na naprawie finansów i walce o dynamiczną gospodarkę.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział również, że w planie naprawy są działania średniookresowe, które będą wprowadzone ustawowo, albo bezpośrednio administracyjnie w ciągu następnych dwóch lat. Będą miały efekty nie tylko w tym okresie, ale również w następnej kadencji.

Minister Boni zaznaczył, że celem przedstawionego przez rząd programu naprawy finansów publicznych jest na polepszenie sytuacji społeczeństwa i zwiększenie roli naszego kraju na arenie międzynarodowej. W ocenie Michała Boni, plan ten pomoże zwiększać wskaźnik zatrudnienia.

Jeszcze w tym roku mają zostać złożone w Sejmie projekty ustaw w sprawie zmian systemu emerytalnego. Szef rządu poinformował, że w myśl tych projektów, stopniowo ujednolicanym systemem ubezpieczeń obejmowani będą najzamożniejsi rolnicy i grupy, które do tej pory korzystały ze specjalnych przywilejów – jak mundurowi. Szef rządu zapowiedział, że zmiany będą wdrażane powoli, ale konsekwentnie.

Jeszcze w tym roku mają zostać złożone w Sejmie projekty ustaw w sprawie zmian systemu emerytalnego. Szef rządu poinformował, że w myśl tych projektów, stopniowo powszechnym systemem ubezpieczeń obejmowani będą najzamożniejsi rolnicy i grupy, które do tej pory korzystały ze specjalnych przywilejów – jak mundurowi. Szef rządu zapowiedział, że zmiany będą wdrażane powoli, ale konsekwentnie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button