Nowa wizja ulicy Bankowej

Jeśli zrealizuje się nowa wizja ulicy Bankowej, tłoczno będzie tu od spacerowiczów, a nie aut. – Proszę sobie wyobrazić, że te samochody znikają, pojawiają się drzewa, krzewy, ławki. Taki raj chce stworzyć na Bankowej w Katowicach student socjologii Witold Staworzyński. Jego projekt zwyciężył w studenckim konkursie na koncepcje zagospodarowania ulicy, która za kilka lat ma się stać wizytówką tworzonego w centrum miasta kampusu akademickiego. – Każdego dnia przechodzę tutaj i ma to dla mnie znaczenie jak mój Uniwersytet wygląda – o wiele przyjemniej by się studiowało, gdyby szata graficzna wyglądała lepiej, była przyjazna. Szybkim zmianom na bankowej kibicuje samorząd studencki. – Chcielibyśmy żeby to był szerszy projekt, żeby ktoś nie powiedział, że tylko jakaś wąska grupa studentów wymyśliła sobie żeby Bankową zamknąć. Żeby więcej studentów przedstawiło swoje pomysły, pokazało, że są tym zainteresowani – oznajmia Jacek Szymik- Kozaczko, Samorząd Studencki UŚ.
Na razie studenci chcą przede wszystkim, aby centrum uczelnianego życia zaczęło przypominać kampus, a nie trasę szybkiego ruchu. – Trochę więcej zieleni, wymalować to wszystko. Więcej okien, żeby było więcej światła i odnowić te budynki – uważa Joanna Gregorczyk, studentka UŚ
– Moim zdaniem powinna być zamknięta dla ruchu samochodów, żeby tu było bezpieczniej – dodaje student UŚ. Ten postulat forsują też od dłuższego czasu władze Uniwersytetu. Wszystko wskazuje na to, że samochody znikną z Bankowej już w październiku. Projekt studenta socjologii wpisuje się w wizję władz Uniwersytetu, które razem z władzami Katowic zdecydują jak będzie wyglądał kampus uniwersytecki. Nowa biblioteka już rośnie w oczach, a to tylko początek zmian. – Ten kampus powinien żyć całą dobę, powinno być więcej światła, więcej miejsca dla odpoczynku dla studentów i dla pracowników. To powinna być taka przestrzeń przyjazna dla wszystkich – deklaruje prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ.
O tym czy wizja tego studenta odmieni tę przestrzeń dowiemy się już wkrótce. Zdaniem architekta – Tomasza Koniora ta studencka propozycja warta jest przeanalizowania. – Wierzę, że ta dyskusja będzie napierać na siłę, nie jest to finał. Ten projekt to początek dialogu i dyskusji, zainteresowania studentów czym jest przestrzeń miasta. Bo długo oczekiwana zmiana uczelnianej przestrzeni odmieni także oblicze centrum Katowic.