Świat

UE/ Jest porozumienie ws. pomocy dla Grecji

Do uzgodnienia doszło jeszcze przed unijnym szczytem gospodarczym, który około 13.00 rozpoczął się w belgijskiej stolicy. Najpierw spotkali się przywódcy Francji, Niemiec, szef Komisji Europejskiej, oraz Europejskiego Banku Centralnego, a także premier Grecji i uzgodnili w jaki sposób kraje strefy euro pomogą władzom w Atenach. Teraz szczegóły porozumienia przedstawiane są na unijnym szczycie pozostałym przywódcom Wspólnoty.

Wiele wskazuje na to, że będzie to na razie polityczne oświadczenie, które treścią zostanie wypełnione w najbliższych dniach, bądź tygodniach. Szef Rady Europejskiej powiedział jedynie, że Grecja, stojąca na skraju bankructwa, z deficytem sięgającym niemal 13%, nie prosiła europejskich krajów o wsparcie finansowe. Ale nie oznacza to, że nie poprosi o nie w przyszłości. Wiadomo już, że w zamian za otrzymaną pomoc Ateny będą musiały pilnować dyscypliny budżetowej i dążyć do ustabilizowania finansów publicznych.

Wśród rozpatrywanych form pomocy są między innymi dwustronne pożyczki krajów strefy euro dla Grecji. Mowa jest też o euroobligacjach, specjalnych liniach kredytowych, czy dobrowolnych składkach. Polska – jak mówił premier Donald Tusk – jest gotowa zaakceptować każde rozwiązanie, nawet emisję euroobligacji, na które wcześniej patrzyła niechętnie. Szef polskiego rządu postawił jednak warunek – muszą one być emitowane w całej Unii Europejskiej, a nie tylko w strefie euro. W przeciwnym razie mogłyby ucierpieć na tym państwa, które nie mają wspólnej waluty. Ich papiery byłyby po prostu mniej atrakcyjne dla inwestorów niż euroobligacje. A to oznacza, że w przypadku problemów, kraje poza strefą euro mogłoby mieć kłopot ze sfinansowaniem swoich długów w przyszłości.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button