Kraj

Polskie władze zaniepokojone represjami wobec ZPB

W opinii polskiego prezydenta, obserwowane aresztowania, próby zastraszania i odbieranie majątku osobom polskiego pochodzenia podważają zapewnienia Mińska o przyjaznych stosunkach polsko-białoruskich i aspiracjach europejskich tego kraju.

Premier ocenia, że działania białoruskiej administracji wobec mniejszości polskiej są w najwyższym stopniu niepokojące. Donald Tusk rozmawiał dziś telefonicznie z szefową Związku Polaków na Białorusi, Andżeliką Borys, która poinformowała go o sytuacji. . Premier zapewnił, że rząd nie pozostawi Polaków na Białorusi bez pomocy.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa, że należy skoordynować działania Parlamentu Polskiego i Europejskiego w sprawie sytuacji na Białorusi. Stąd propozycja uchwały Sejmu, którą marszałek chce przedstawić wszystkim klubom parlamentarnym.

Dokument ma wyrażać potrzebę powrotu do polityki sankcji wobec Białorusi w obliczu łamania w tym kraju praw człowieka i obywatela.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że Polska oczekuje legalizacji Związku Polaków na Białorusi. Zdaniem marszałka, ostatnie wydarzenia dowodzą, że Białoruś to kraj, w którym jest deficyt demokracji i wolności i dotyczy on wszystkich organizacji, które nie podporządkowały się prezydentowi Łukaszence.

Szef Wspólnoty Polskiej Maciej Płażyński uważa, że Warszawa powinna bardziej zdecydowanie domagać się przestrzegania praw polskiej mniejszości na wschodzie. Gość radiowej Trójki ocenia, że ostatnie wydarzenia na Białorusi pokazują, że władze w Mińsku “zagrały nam na nosie”.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek jest zdania, że Unii Europejskiej niezbędna jest dyskusja na temat dalszych relacji Brukseli i Mińska.

W przyszłym tygodniu na Białoruś wyruszy czteroosobowa delegacja europarlamentu, która sprawdzi sytuację w tym kraju. Następnie zostanie wydana specjalna rezolucja. Jerzy Buzek podkreślił, że mamy do czynienia z momentem przełomowym, dlatego wkrótce będą podejmowane decyzje dotyczące stosunków Unii z Mińskiem. Podkreślił, że Wspólnota jest gotowa wspierać Białoruś, zwłaszcza w obliczu spowolnienia światowych gospodarek.

Na wspólnej z Jerzym Buzkiem konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie, lider białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz powiedział, że jest zwolennikiem twardej polityki wobec władz Białorusi. Zaapelował, by w sprawie Białorusi Zachód jednym głosem mówił, że nie godzi się na łamanie praw człowieka w tym kraju.

Poważne zaniepokojenie sytuacją wokół polskiej mniejszości wyraziło też w specjalnym oświadczeniu Białoruskie Centrum Praw Człowieka. Działacze podkreślają, że zachowania władz uniemożliwiają realizację konstytucyjnych praw mniejszości narodowych i destabilizują sytuację społeczną. Wzywają oni Mińsk do natychmiastowej reakcji.

Represje wobec polskiej mniejszości nasiliły się tydzień temu, gdy białoruska milicja siłą zajęła Dom Polski w Iwieńcu. Władze chcą odebrać budynek nieuznawanemu Związkowi Polaków i przekazać go lojalnej wobec władz w Mińsku organizacji o tej samej nazwie. Do tej pory kulminacyjnym momentem represji było zatrzymanie i skazanie na pięć dni aresztu trzech członków kierownictwa ZPB: Andrzeja Poczobuta, Mieczysława Jaśkiewicza i Igora Bancera. Wszyscy zostali oskarżeni o udział w nielegalnej manifestacji zorganizowanej w Grodnie w obronie Domu Polskiego.

O taki sam czyn została oskarżona również szefowa ZPB Andżelika Borys, którą sąd skazał na zapłacenie grzywny w wysokości 350 dolarów.

Ponadto grupa około 40 naszych rodaków spędziła kilka godzin w areszcie w Wołożynie. Milicja próbowała uniemożliwić im udział w demonstracji przed budynkiem sądu gdzie rozpoczął się proces w sprawie ustalenia własności Domu Polskiego w Iwieńcu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button