RegionWiadomość dnia

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Krzysztof Kleban przemocy zaznał wiele razy. Gdy sam złamał prawo trafił do placówki wychowawczej. Nie przypuszczał, że z wychowaniem będzie ona miała niewiele wspólnego. – Byłem gnębiony przez wychowawcę, później wychowawca kazał tym chłopakom, żeby mnie gnębili psychicznie i fizycznie. Dostawałem, ale później już się nauczyłem, że później on miał przechlapane, tzn. tak robiłem, że wracałem na wieczór do placówki, to nie przyjeżdżałem sam tylko z kolegami.

Przemoc za przemoc. To był jego sposób na rozwiązanie problemu. Dziś już wie, że mógł zachować się zupełnie inaczej. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest właśnie dla takich ludzi jak Krzysztof. W komendach policji, sądach i prokuraturach dyżurują policjanci, prawnicy i psychologowie. – Próbujemy dotrzeć do pokrzywdzonych, którzy niejednokrotnie zastanawiają się nad faktem czy poinformować organy ścigania o zaistniałym przestępstwie, którego byli ofiarami. Często mają pytania czy zdarzenie, w którym osoba uczestniczyła mogło mieć związek z przestępstwem – wyjaśnia nadkom. Krzysztof Kazek, KWP w Katowicach.

To co przeżyła pewna kobieta związek z przestępstwem na pewno miało. Do napadu w sklepie jubilerskim wraca niechętnie: – Dopadli do lad, wszystko powybijali i wykradli, to był dla mnie straszny szok. Byłam strasznie zdenerwowana, wręcz zszokowana i dosłownie nie wiedziałam, że to dzieje się naprawdę. O takim zdarzeniu ofiary chcą zapomnieć jak najszybciej. Często nie chcą o nim mówić nawet policji, dlatego wiele spraw nie jest zgłaszanych. Podczas tego jednego tygodnia w roku policjanci mają zamiar przekonać ludzi, że warto. – Chcemy tutaj pokazać, że warto czasem przełamać bariery czy wstydu, czy strachu, aby swoimi niejednokrotnymi zdarzeniami podzielić się z policjantami, którzy są po to aby pomagać i my takiej pomocy będziemy starali się im udzielać – podkreśla nadkom. Michał Gruszczyński, KMP w Katowicach.

Szczególnie osobom niepełnosprawnym, starszym i chorym. Mobilne patrole mają docierać do ich domów. Wystarczy tylko zadzwonić. W komendach uruchomione zostały specjalne numery telefonów (32 200 28 56, 606 371 311), przy których dyżurować będą policjanci, ale oprócz policji dyżury pełnić będą także psychologowie i prawnicy. – Psycholog czy prawnik, będzie udzielał fachowej pomocy prawnej. Mogą mu się zwierzyć, mogą mu zaufać, uzyskają odpowiednie wsparcie. Będą wysłuchani, zrozumiani, ale przede wszystkim właściwie pokierowani, gdzie dalej mogą prowadzić swoje sprawy sądowe – tłumaczy Marek Węgrzynowicz, prawnik.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw potrwa do końca lutego. Pomysłodawcy akcji mają jednak nadzieje, że te siedem dni wystarczy by przez pozostałe 358 obok przemocy nie przechodzić obojętnie.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button