Region

Co z tym śląskim?

Na Górnym Śląsku Władysław Musialik mieszka od dziewięciu lat i jak mówi to wystarczyło, by pokochać to miejsce, ludzi i język. – Bardzo mi się podoba, gdzieniegdzie u nas po śląsku mówią, śląska mowa jest bardzo ładna, podoba mi się – przyznaje. Najwyraźniej spodobała się też sejmowemu klubowi Platformy Obywatelskiej, który według posła Marka Plury nie ma nic przeciwko, by śląską gwarę uznać za język regionalny. – Jest jeszcze wiele pytań, czekamy teraz na opinię rządową – stwierdza poseł PO.

Prognozy są optymistyczne, bo nawet ministerstwo kultury stawia na regionalizm. W zupełnie innych nastrojach są za to członkowie Ruchu Autonomii Ślaska, który od lat walczy o uznanie języka śląskiego. Projekt w sejmie to kolejny duży krok naprzód. – Nie bez wpływu na tempo prac będzie perspektywa zbliżających się wyborów prezydenckich i przede wszystkim samorządowych – uważa Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. Przez język do głosów droga niedaleka. Podczas ostatniego spisu powszechnego godło Górnego Śląska za swoje uznało blisko 200 tysięcy osób. To było osiem lat temu. Teraz poczucie śląskiej tożsamości jest znacznie silniejsze. – Ślązacy nie wstydzą się. Nasze towary wysyłamy do Anglii i Szkocji, bo tam też chcą pokazać, że są Ślązakami – mówi Adam Breguła ze sklepu internetowego Hanysek.pl.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku Ślązacy będą mieli swój oficjalny język. – Przede wszystkim będzie możliwość nauczania języka śląskiego w szkołach, to jest główny powód, drugi powód taki bardziej przyziemny, to jest kwestia finansowa – tłumaczy Rafał Adamus ze Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana. Bo na pielęgnację języka regionalnego ministerstwo kultury pieniądze ma. A te fundusze na pewno przyspieszyłyby trwające już prace nad kodyfikacją śląskiej gwary, czyli ustaleniem zasad pisowni i ortografii. – Doszliśmy do przekonania, że tych różnic wcale nie jest aż tak dużo, są takie miejsca, gdzie te różnice są znaczące – wyjaśnia dr hab. Jolanta Tambor, językoznawca.

A kiedy gotowe będą już podręczniki, a śląski trafi do szkół, wybór Ślązaka Roku płynnie władającego gwarą na pewno będzie wiele trudniejszy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button