Region

Jak zapobiegać wstrząsom w kopalniach?

W powiecie bieruńsko-lędzińskim i okolicach  ziemia drży znacznie częściej niż w innych rejonach. Przyczyną jest sąsiedztwo dwóch kopalń: Piast i Ziemowit, ale nie tylko. – Te wstrząsy oprócz tego, że są wywoływane przez eksploatację górniczą, są również związane z lokalnymi warunkami geologicznymi, ze strefami tektonicznymi – wyjaśnia Adam Lurka z Głównego Instytutu Górnictwa.

Dziś w Wyższym Urzędzie Górniczym komisja ds. ochrony powierzchni debatowała co zrobić, by wstrząsów i związanych z nimi szkód było mniej. Wnioski sprowadzają się do jednego, w takich rejonach trzeba mniej fedrować. Na początku na jednej ścianie w kopalni Piast. Docelowo w obu kopalniach. – Te wszystkie działania, które zostały zaproponowane, powinny poprawić sytuację, jeśli nie poprawią wrócimy z problemem – twierdzi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Problemem, którego – już wiadomo – nie da się rozwiązać. – Pewnymi działaniami profilaktycznymi możemy ograniczyć, czy to zasięg, czy skutki takich wstrząsów, ale nie da się tego wyeliminować – przyznaje Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Katowicach.

Jedynym skutecznym lekarstwem na wstrząsy byłoby zamknięcie obu kopalń, ale wtedy jeszcze bardziej wstrząsająca byłaby fala bezrobocia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button