Wizyta szefa MON w Rumunii

Zdaniem ministra Kicha taka współpraca jest dobra dla obu krajów: Polska i Rumunia są członkami NATO oraz UE, oba państwa są zaangażowane w amerykański projekt tarczy antyrakietowej, do tego Amerykanie są w rumuńskich bazach od kilku lat. “Współpraca jest więc potrzebą chwili” – tłumaczył w rozmowie z IAR szef MON.
Minister Klich poinformował, że Rumunia jest zainteresowana współpracą z nami, ponieważ nasz kraj “jest o krok dalej” w stosunku do rozwiązań przyjmowanych w tej chwili w Rumunii. Bukareszt jest zainteresowany na przykład wymianą doświadczeń z zakresu kupna samolotu wielozadaniowego – powiedział szef MON. Oba kraje – jak podkreślił minister Klich – są również zainteresowane wymianą doświadczeń w sprawach dotyczących wojsk specjalnych oraz marynarki wojennej.
W trakcie spotkań szef MON poruszył też kwestie współpracy przemysłowej z Rumunią. “Uzgodniliśmy, że od ministrów obrony wyjdzie impuls dla wzmocnienia współpracy między firmami przemysłu obronnego” – powiedział szef MON. W czasie wizyty w Rumunii szef MON poruszył również temat zbliżających się ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO. Sojusz chce je przeprowadzić w 2013 roku. Polska proponuje, żeby do tego czasu – w trakcie narodowych ćwiczeń – zwiększyć liczbę obserwatorów z Paktu Północnoatlantyckiego. Pojawią się oni na przykład na naszych narodowych ćwiczeniach “Anakonda” we wrześniu tego roku.