Katowice/ Inwestycje miejsko-uniwersyteckie, przebudowa Bankowej

Najważniejszym tematem konferencji był projekt przebudowy ulicy Bankowej, będący inicjatywą środowiska studenckiego. Planuje się, że po zakończeniu kwestii związanych z projektowaniem i przeprowadzeniem przetargu, najpóźniej w ostatniej dekadzie lipca tego roku możliwe będzie rozpoczęcie plac budowlanych. Ich zakończenie przewiduje się na wrzesień 2010 roku. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu kołowego; korzystać z niej będą mogły wyłącznie służby porządkowe i goście uczelni. Zostaną wygospodarowane miejsca dla sceny festiwalowej oraz punktów usługowo-handlowych.
Charakterystycznymi elementami małej architektury będą: oświetlenie parkowe, stojaki na rowery, ławki wkomponowane w granitowe klomby, żywopłoty w okolicy istniejącego dziś kiosku; wzdłuż alejek spacerowych zostaną zasadzone nieowocujące wiśnie. Przewiduje się również montaż płyt z mosiądzu, w których swą dłoń będą mogły odcisnąć osoby zasłużone dla miasta bądź uczelni. Szacunkowy koszt inwestycji to 2 mln zł.
Podczas konferencji poruszono również zadanie związane z budową nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji. – Miasto zainteresowane jest przeniesieniem Wydziału do centrum – mówił Prezydent Piotr Uszok. Dziekan Wydziału dr hab. K. Doktorowicz dodała: – Europejskie miasta muszą mieć swoje centra kultury, które oddziałują na nie. Obecny projekt będzie się więc rozszerzał. W niedługim czasie powstanie przecież Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. W przestrzeni miejskiej powstanie obiekt, który będzie przyciągał do centrum, na imprezy kulturalno-naukowe tłumy katowiczan.
Prognozuje się, że koszty realizacji zadania wyniosą 24 mln zł. Samorząd planuje w 40% wspomóc działania Uniwersytetu.
Akademiki w centrum Katowic to kolejne wspólne przedsięwzięcie uczelni i Miasta. W obrębie ulic Wojewódzkiej, Mariackiej-Warszawskiej i w kwartale Pawła-Wodna-Górnicza powstanie blisko 2 tysiące miejsc. Niektóre z budynków zostaną wybudowane od podstaw, inne zaadaptowane. – Będą to miejsca nie tylko dla studentów Uniwersytetu. Dążymy do większej integracji środowiska akademickiego, chcielibyśmy więc, aby w powstających obiektach mogli zamieszkać również studiujący na innych uczelniach. Pomysł ten jest w fazie projektowania. Zbyt wcześnie jest więc, by mówić o kosztach jego realizacji.