Dookoła Polski, by zwrócić uwagę na stwardnienie rozsiane

Każdy krok to olbrzymi wysiłek, ale też olbrzymia radość z poruszania się o własnych siłach. Elżbieta Jarco, o tym, że jest chora na stwardnienie rozsiane dowiedziała się dwanaście lat temu. – Z dnia na dzień uczy się życia, bo w moim przypadku choroba postępuje.
To choroba układu nerwowego, której całkowite wyleczenie nie jest jak na razie możliwe. A dolegliwości cierpiących na nią nie zawsze budzą zrozumienie.
– Nasze nieobliczalne zachowanie, nasza niewyrażona mowa, nasze upadki na drodze, jak ktoś jeździ na wózku nie słyszy, nie widzi, to są nasze problemy, dolegliwości, objawy – mówi Piotr Ryszka z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Cieszynie.
Wokół takich problemów zamieszanie chcą zrobić dwaj mieszkańcy Katowic: Marek Chorąży i Konrad Strycharski. Dlatego z Cieszyna wyruszyli na pieszą wędrówkę wzdłuż Polskich granic.
– Skoro taka wielka siła jest w tych pomysłach, to warto ją poświęcić na jakiś szczytniejszy, wyższy cel – twierdzi Marek Chorąży, uczestnik wyprawy. Prawie cztery tysiące kilometrów w pół roku. Wyprawa to pomysł Marka Chorążego, który swoim pomysłem zaraził przyjaciela.
To już kolejna, nietypowa piesza wyprawa tego tandemu. Podróż dookoła Polski zaplanowana jest w najmniejszych szczegółach. – Dalej niż 25 km nie będziemy oddalać się od granicy, ja idę za Markiem, który jest szefem naszej wyprawy – wyjaśnia Konrad Strycharski, uczestnik wyprawy.
A Ci, dla których organizują tę wyprawę liczą, że nietypowy sposób propagowania wiedzy o tej chorobie, szybko przyniesie efekty. – Kiedy społeczeństwo będzie lepiej poinformowane, to przełoży się to na osoby nowo zdiagnozowane – młode osoby, które dziś zamykają się na całe życie – twierdzi Elżbieta Jarco, która choruje na stwardnienie rozsiane.
Choć na powrót do pełnej sprawności chorzy na stwardnienie rozsiane nie mogą liczyć, medycyna coraz bardziej stara się im pomóc.
– Bardzo szeroko zakrojone są badania nad przyczynami stwardnienia rozsianego. Bardzo zakrojone są też badania na temat nowych leków. W najbliższym czasie pojawi się szereg nowych leków – informuje Maciej Huć z Kliniki Neurologii GCM w Katowicach-Ochojcu.
Skuteczniejsze leczenie i większe zrozumienie problemów chorych na stwardnienie rozsiane. Ci, którzy wędrówką chcą zwrócić uwagę na te problemy, liczą, że zrobią ku temu milowy krok.