Sytuacja w naszym regionie – podtopione domy, zalane tory, brak prądu

Intensywnie padający deszcz powoduje również utrudnienia komunikacyjne. Nieprzejezdna jest część dróg na Śląsku. Zobacz listę dróg wyłączonych z ruchu.
Około 8 tysięcy mieszkańców na Śląsku pozostaje bez prądu. Najwięcej pozbawionych energii jest w okolicach Raciborza, Rybnika i Bielska-Białej.
Jak informują służby, awarie są na bieżąco usuwane, choć sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Awarie spowodowały głównie przewracające się konary drzew na linie energetyczne.
Nieczynne są także szlaki kolejowe. Nie kursują pociągi SKR na linii Katowice-Tychy oraz wszystkie pociągi korzystające z trasy z Katowic do Bielska. Zorganizowano autobusową komunikację zastępczą.
Na pomoc powodzianom, z zalanych terenów województwa śląskiego, oprócz sił straży pożarnej i policji, ruszyło wojsko.
W Skoczowie i okolicach do działań przystąpiło 60 żołnierzy z 16. batalionu desantowo-szturmowego z Bielska-Białej. Kolejnych 40 żołnierzy z oddziału specjalnego żandarmerii w Gliwicach pomaga powodzianom w Gierałtowicach. Żołnierze mają do dyspozycji m.in. 10 krytych ciężarówek do ewakuacji ludności.
Bielsko-Biała
W Bielsku-Białej podtopiony jest most kolejowy, nie kursują pociągi w Wiśle, między stacjami Głębce i Uzdrowisko.
Tychy
W związku z ogólną sytuacją na rzece Wiśle, która w ograniczonym zakresie przyjmuje wody z potoku Gostynki, stan wody tyskich cieków wodnych podniósł się do stanu krytycznego. Należy spodziewać się podtopień.
Szczególnie narażone nad podtopienia są rejony ulic: Sienkiewicza, Kościuszki, Hlonda, Damrota i Starokościelna oraz tereny przyległe do potoków: tyskiego i mąkołowskiego.
Do godzin południowych, w dniu dzisiejszym, Straż Pożarna przyjęła już ponad 300 zgłoszeń i ich liczba systematycznie wzrasta.
Sztab Kryzysowy prosi mieszkańców, zwłaszcza w zagrożonych rejonach, o przeniesienie przedmiotów na wyższe kondygnacje, tak aby w przypadku podtopienia nie doszło do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Do dyspozycji mieszkańców, w przypadkach uzasadnionych, są także worki z piaskiem. Aby je otrzymać należy skontaktować się telefonicznie ze Sztabem Kryzysowym, który w razie potrzeby pomoże także w transporcie i układaniu worków. Sztab Kryzysowy pracuje całą dobę. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod numerami telefonów: 112 i 998.
Bytom
Opady deszczu, które spowodowały namoknięcie powierzchni ziemi oraz porywisty wiatr, doprowadziły do przewrócenia się kilkudziesięciu drzew na terenie Bytomia. Najwięcej szkód połamane drzewa wyrządziły na ul. Rudzkiego, gdzie wyrwane drzewo spowodowało uszkodzenie dachu, przy ul. Hlonda, gdzie drzewa uszkodziły kilka samochodów oraz w rejonie ul. Strzelców Bytomskich i skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Łużyckiej, gdzie drzewa uszkodziły trakcję tramwajową. Silne opady deszczu spowodowały natomiast: zalania mieszkań, piwnic oraz szkół.
Ponadto intensywne opady deszczu spowodowały podtopienie szyn tramwajowych w rejonie ul. Strzelców Bytomskich obok Centrum Handlowego M1, co skutkuje obecnie zawieszeniem kursowania linii tramwajowych na kierunku Stroszek – Bytom w obu kierunkach. Strażacy wypompowują wodę z zalanego torowiska, aby umożliwić wznowienie kursowania linii nr 19 i 31, kursujących na tym odcinku.
Utrudnienia w kursowaniu linii tramwajowych mogą również wystąpić w rejonie skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Łużyckiej, gdzie połamane drzewa spadły na linię trakcji tramwajowej.
Przed godziną 17 z powodu braku zasilania został wyłączony z ruchu Plac Sikorskiego. Zorganizowano zastępczą komunikację autobusową.
Wody przybywa na ul. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z Chrobrego do skrzyżowania z Piekarską. Kierowcy jadą tamtędy bardzo wolno przez co ul. Piłsudskiego i Witczaka się korkują. Około godziny 17 skrzyżowanie głównych dróg (Strzelców Bytomskich, Wrocławskiej i Piłsudskiego) zostało zamknięte co sparaliżowało ruch w całym mieście.