Sytuacja w naszym regionie – poprzerywane wały, zalane domy

Jeszcze dziś zostanie powołana grupa operacyjna, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Pomocy Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, policji, straży pożarnej, wojska, zarządów dróg krajowych i wojewódzkich. Rozpoczyna się też zbieranie informacji o osobach potrzebujących wsparcia w ramach pomocy społecznej.
Służby raportowały wicewojewodzie najnowsze dane o sytuacji powodziowej. W województwie śląskim ewakuowano już 588 osób, zalanych zostało 2668 budynków, woda uszkodziła, przelała lub przerwała wały na 25 odcinkach. W 124 miejscowościach województwa prowadzona jest akcja. Bierze w niej udział 516 zastępów PSP, 1569 zastępów ochotniczej straży pożarnej i 216 sekcji innych służb, w tym także stu żołnierzy z ciężkim sprzętem. W gotowości jest jeszcze 140 żołnierzy.
Policja zabezpiecza miejsca ewakuacji i opuszczone mienie, organizuje też objazdy. W akcji bierze udział 500 policjantów, w tym 200 z katowickiego oddziału prewencji.
Z powodu podtopień nieprzejezdnych jest wiele dróg. Sprawdź sytuację na drogach w regionie. Droga krajowa nr 1 została zablokowana – sprawdź szczegóły.
W Tychach w Potoku Tyskim woda opada i nie ma zagrożenia, natomiast bardzo pogorszyła się sytuacja w Paprocanach. Woda w Gostynce sięgnęła mostu na ul. Sikorskiego oraz kładki za przychodnią “Paprocany”. Worki z piaskiem kierowane są teraz do domów położonych wzdłuż ul. Targiela, ponieważ tutaj problemy są najpoważniejsze. Sytuację pogarsza fakt, że zalana została przepompownia na osiedlu Z.
#embed40
Sytuację powodziową mogą zaostrzyć też zrzuty wody z przepełnionych zbiorników retencyjnych. W Goczałkowicach i Wiśle Czarnej zrzut będzie musiał wystąpić za 24 – 36 godzin, w Piekarach Śląskich Kozłowej Górze – jeszcze dziś w godzinach popołudniowych, w Łące – także około godz. 13.00. Sytuacja na Odrze jest na razie stabilna, przez Racibórz przeszła fala kulminacyjna nad ranem, ale Czesi uprzedzają o konieczności kontrolowanych zrzutów wody w swoich zbiornikach retencyjnych.
Zrzut wody ze zbiornika w Piekarach Śląskich w Kozłowej Górze powoduje to zagrożenie powodziowe dzielnic przylegających do rzeki Brynicy – w rejonie Józefki, Brzozowic (ul. Piekarska i okolice „Transmaszu”) oraz Kamienia (os. Andaluzja). Służby monitorują stan wałów przeciwpowodziowych. Ewakuowano szkoły w zagrożonych dzielnicach (m.in. Zespół Szkół nr 1 oraz szkoły podstawowe nr 12 i 13).
W Krupskim Młynie (powiat tarnogórski) sytuacja na rzece Mała Panew staje się dramatyczna. Woda zalała piwnice budnyków leżących około 150 m od rzeki.
W Oświęcimiu stan Wisły już niebawem może się podnieść, ze zbiornika w Goczałkowicach zaczęto bowiem spuszczać 400 m sześciennych wody na sekundę, wcześniej spust wynosił 180 m.
Sukcesywnie podnosi się poziom wody w Sole. W Oświęcimiu wynosi już 675 cm. W Czańcu kierownictwo zapory debatuje czy, kiedy i o ile powiększyć spust wody z tamtejszego zbiornika. Jeżeli tak się stanie Soła zacznie przybierać jeszcze szybciej.
W Bytomiu woda zalała przepompownię gazu, w dzielnicy Miechowice występują problemy z dostawami gazu. Ekipy remontowe walczą ze skutkami zalania stacji pomp.