Kraj

PSL przedstawiło plany zwalczania skutków powodzi

Minister gospodarki uważa, że należy rozszerzyć definicję pomocy tak, by dotyczyła również przedsiębiorstw, które ucierpiały w czasie powodzi. Waldemar Pawlak zasugerował też, by pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm dotkniętych przez wielką wodę były umarzane.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska z PSL zapewniła, że każdy poszkodowany przez powódź pracodawca otrzyma pomoc, by mógł powrócić do normalnej działalności. Wśród propozycji resortu pracy znajduje się możliwość usprawiedliwienia nieobecności do 5 dni pracownika, który ucierpiał na skutek powodzi. Koszty wynagrodzenia nieobecnego pracownika pokryje pracodawca. Będą one wyznaczane w odniesieniu do pracy minimalnej.

Pomoc otrzymają również pracodawcy. Środki na wynagrodzenia dla pracowników będą pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i z Funduszu Pracy. Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych z terenów zalanych, dostaną dotacje. Dotacje pozyskane z Funduszu Pracy i niewykorzystane z powodu powodzi będą umorzone. Dodatkowo wszystkie gminy będą organizowały roboty publiczne finansowane w całości z Funduszu Pracy. Wnioski można składać do 7 czerwca wnioski od powiatów. Na ten cel przeznaczono 90 milionów złotych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button