KrajWiadomość dnia

Kościół katolicki obchodzi dziś Boże Ciało

Mszy na krakowskim Wawelu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił biskup Tadeusz Pieronek, który przypominał o chrześcijańskim obowiązku dzielenia się z bliźnimi – zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej. Wyraził nadzieję, że droga z Chrystusem eucharystycznym ulicami Krakowa uwrażliwi wszystkich na potrzeby innych. Po Mszy ze wzgórza wawelskiego wyruszyła uroczysta procesja w kierunku Rynku Głównego.

W Warszawie orszak procesyjny wyruszył między innymi sprzed kościoła Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Jego droga wiedzie Traktem Królewskim pod kościół świętej Anny, gdzie błogosławieństwa udzieli wiernym arcybiskup Kazimierz Nycz. W procesji idzie kilka tysięcy wiernych. Jeden z ołtarzy ustawiony jest na Placu Piłsudskiego, na którym w niedzielę odbędzie się uroczystość beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki.

Także w Bydgoszczy uroczystości Bożego Ciała nawiązują do zbliżającej się beatyfikacji kapelana “Solidarności”. To w bydgoskim kościele pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił swoją ostatnią mszę.

Procesje Bożego Ciała odbyły się dziś także na terenach popowodziowych. Wierni uczestnicząc w nich prosili o opiekę, ale przede wszystkim o dobrą pogodę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały wprowadzone później, w naszym kraju – około 15. wieku. W Kościele unickim Boże Ciało obchodzi się od 1720 roku.

Historia uroczystości Bożego Ciała sięga średniowiecza. Została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 roku pod wpływem objawień błogosławionej Julianny z Cornillon.

Uroczystości Bożego Ciała w Watykanie rozpocznie o 19:00 msza święta na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie, a po niej papież Benedykt XVI poprowadzi tradycyjną procesję do bazyliki Matki Bożej Większej.

W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały wprowadzone później, w naszym kraju – około 15. wieku. W Kościele unickim Boże Ciało obchodzi się od 1720 roku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button