Kraj

Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych powodzią

Ustawa ma dotyczyć szczególnie małych przedsiębiorstw, zatrudniających do 50 osób. To rodzinne sklepy czy warsztaty usługowe zostały szczególnie poszkodowane przez żywioł.

Projekt ustawy określa zasady udzielania pomocy dla mikro i małych firm, prowadzących działalność gospodarczą, wytwórczą, usługową lub handlową. Przepisami objęte zostaną też gospodarstwa agroturystyczne oraz przedsiębiorcy, zajmujący się działalnością sezonową.

Najważniejszą formą wsparcia będzie udzielenie pożyczki, która w określony sposób może być w części lub w całości umarzana. Podstawą do jej udzielenia będą rzeczywiste szkody w majątku trwałym lub obrotowym. O pożyczkę na odbudowę firmy mogą zwrócić się te firmy, które przed wystąpieniem tegorocznej powodzi nie były w stanie upadłości.

Jednorazowe pożyczki – do 50 tysięcy złotych – będą udzielane przez wybrane fundusze pożyczkowe. Jest to uzasadnione tym, że działają one często na lokalnych rynkach i znają potrzeby danej społeczności. Wnioski o jej udzielenie będą składane do wybranego funduszu pożyczkowego w terminie do 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Poszkodowany powinien zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wydanie zaświadczenia, że szkoda powstała w wyniku powodzi.

W przypadku wykorzystania pożyczki na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego oraz na pokrycie kosztów szacowania strat przez rzeczoznawcę – pożyczka będzie przez fundusz umarzana automatycznie. Innych warunków umorzenia nie ma.

Dla przedsiębiorców, którzy nie byli ubezpieczeni przewidziano możliwość umorzenia 75 procent kwoty pożyczki, czyli do spłaty pozostanie 25 procent pożyczki (maksymalnie 12,5 tysiąca złotych). Pożyczki będą spłacane przez okres do 3 lat, z 9-miesięcznym okresem karencji. Pożyczka wykorzystana niezgodnie z przepisami, musi zostać zwrócona wraz z odsetkami liczonymi od dnia podpisania umowy z funduszem.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button