Kraj

Dalszy ciąg sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim

To harcerze byli inicjatorami postawienia drewnianego krzyża przed Pałacem Prezydenckim, w czasie żałoby narodowej i jak twierdzi harcmistrz ZHR Michał Kuczmierowski, Kancelaria Prezydenta i Kuria Warszawska deklarują, że bardzo poważnie będzie potraktowana ich propozycja. “Dostaliśmy zapewnienie z Kancelarii Prezydenta, że będzie brane bardzo poważnie i nasze zdanie w tej sprawie i zdanie hierarchii kościelnej, również mamy ze strony księdza arcybiskupa Nycza potwierdzenie tego, że ma do nas zaufanie i dobrze wybierzemy to miejsce” – powiedział IAR Michał Kuczmierowski. Harcmistrz ZHR tłumaczy, że za umieszczeniem krzyża w pobliskim kościele św. Krzyża, na remontowanym właśnie ołtarzu patriotycznym, przemawia fakt, że to właśnie w tej świątyni odbywało się wiele uroczystości żałobnych, także z udziałem harcerzy. “Ten kościół wrósł w te dni żałoby i w tę naszą wspólną służbę bardzo mocno” – podkreśla Michał Kuczmierowski. Harcerze mają nadzieję, że szybko uda się wspólnie ustalić miejsce przeniesienia krzyża i sprawa ta nie będzie wykorzystywana politycznie.

Dyskusja o tym, co powinno stać się z krzyżem sprzed pałacu prezydenckiego trwa od soboty – po wypowiedzi prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego, że krzyż został postawiony w nastroju żałoby, która już minęła. Komorowski powiedział, że krzyż zostanie przeniesiony w inne miejsce, “we współdziałaniu z władzami kościelnymi”. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych dniach – zapewnia rzecznik Warszawskiej Kurii ksiądz Rafał Markowski. Inne propozycje to Świątynia Opatrzności Bożej, Archikatedra Warszawska i Cmentarz Powązkowski, gdzie znajduje się kwatera osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Rozmowy przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Kurii Warszawskiej i harcerzy trwają. “Kuria zainteresowana jest tym, żeby historia tego krzyża toczyła się jak najgodniej. Na razie wszyscy zainteresowani wymieniają swoje zdania i dojdziemy do jakiejś konkluzji” – powiedział IAR ksiądz Rafał Markowski.

Kościół czeka między innymi na propozycje władz Warszawy. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi jednak, że nie należy to do kompetencji władz miasta. “To nie jest na terenie miasta, w związku z tym my nie możemy wkraczać na posesje, które należą do innych właścicieli lub użytkowników” – tłumaczy prezydent Warszawy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Harcerze apelują, by przed Pałacem Prezydenckim powstał pomnik w hołdzie tragicznie zmarłym 10 kwietnia w drodze do Katynia oraz dla upamiętnienia dni żałoby narodowej, która – jak podkreślają – zjednoczyła Polaków ponad wszelkimi podziałami.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button