KrajWiadomość dnia

Ksiądz prałat Henryk Jankowski nie żyje

Henryk Jankowski urodził się 18 grudnia 1936 roku w Starogardzie Gdańskim. Jego ojciec zginął na froncie wschodnim wcielony do Wehrmachtu. W 1958 roku wstąpił do seminarium duchownego w Gdańsku Oliwie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1964 roku został wikariuszem w kościele Mariackim. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku na Wybrzeżu został proboszczem parafii św. Brygidy. W ciągu kilku lat odbudował kościół, który wcześniej był w ruinie. Zabytkowe wnętrze zniszczone w 1945 roku, ksiądz odbudowuje je przy pomocy artystów plastyków. Media wiele pisały o realizacji wielkiego ołtarza z brył bursztynu.

W 1980 roku ksiądz Jankowski wspierał strajukjących stoczniowców w Gdańsku. Później został kapelanem “Solidarności”. W stanie wojennym kościół i plebania parafii św. Brygidy były miejscem działalności i spotkań opozycji. Ksiądz organizował pomoc materialną dla działaczy związku i ich rodzin. W kościele i na placu obok odbywały się liczne wiece i manifestacje antyrządowe.

Od 1990 roku ksiądz Jankowski był prałatem i kapelanem honorowym Ojca Świętego. Był kawalerem wielu orderów i wyróżnień międzynarodowych. Ma tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

Po 1989 roku ksiądz Jankowski zaczął być postrzegany jako postać kontrowersyjna, jego wypowiedzi zawierały często antysemickie i antyeuropejskie poglądy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W 1997 roku metropolita gdański, arcybiskup Tadeusz Gocłowski zawiesił księdza Jankowskiego na rok w czynnościach proboszcza parafii świętej Brygidy w Gdańsku za to, że ten wygłaszał w kościele poglądy polityczne. W kazaniu z 26 października 1997 powiedział, że “nie można akceptować mniejszości żydowskiej w naszym rządzie”, gdyż “tego naród się boi”. Po raz kolejny głoszenia kazań arcybiskup Gocłowski zabronił prałatowi w 2004 roku, odwołał go też wówczas z probostwa parafii św. Brygidy.

Wspominając byłego duszpasterza “Solidarności” ksiądz Bogdan Bartołd podkreślił, że w czasach kiedy rodził się ruch robotniczy na Wybrzeżu ksiądz Jankowski był uznawany za postać legendarną. Podkreślił również, że cechowała go odwaga w mówieniu prawdy.

W ocenie proboszcza katedry warszawskiej ksiądz prałat Henryk Jankowski jako proboszcz kościoła świętej Brygidy zawsze był otwarty na pomoc dla potrzebujących. Dodał, że prałat angażował się w pomoc dla opozycjonistów i osób szukających posługi duchowej.

Ksiądz prałat Henryk Jankowski odbudował Kościół świętej Brygidy – wspomina prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent przypomniał, że sam jako dziecko był w tej parafii ministrantem. Dlatego będzie wspominał księdza prałata jako osobę bardzo życzliwą, która odbudowała sam budynek kościoła. Podkreślił również ogromną rolę księdza Jankowskiego w podtrzymywaniu wartości patriotycznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button