Kraj

Obchody 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem

Jerzy Buzek powiedział podczas Apelu Prezydenckiego, że pod Grunwaldem ludy naszej części Europy upomniały się o cywilizację solidarności i o wolność oraz godność człowieka. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że bitwa sprzed 600 lat, to zwycięstwo najważniejszych praw.

Jerzy Buzek mówił, że dzięki zwycięstwu pod Grunwaldem Polacy, Litwini, Rusini zaczęli współdecydować o tym, jak będzie wyglądać Europa. Dodał, że wówczas broniliśmy prawa narodów do samostanowienia. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział też, że po 600 latach pamiętamy o poległych i o misji cywilizacyjnej, którą przez kilkadziesiąt lat prowadził Zakon Krzyżacki.

Prezydent Litwy Daria Grybauskaite powiedziała, że wiktoria grunwaldzka przypomina nam, jak wiele potrafią narody polski i litewski oraz ich sojusznicy, gdy działają razem. Litewska przywódczyni uczestniczy w Apelu Prezydenckim zorganizowanym z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Daria Grybauskaite mówiła po polsku, że Grunwald miał zawsze znaczenie symboliczne dla Litwinów. Dodała, że w słowie Żalgiris, czyli Grunwald zakodowane są wolnościowe i niepodległościowe nadzieje Litwinów. Prezydent Litwy podziękowała Polakom za organizację obchodów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bronisław Komorowski powiedział, że pamięć o historii jest kluczowa dla narodów. Prezydent elekt podkreślił, że każdy z nas ma prawo do własnego rozumienia historii i pojmowania tego co jest ważne.

Bronisław Komorowski podkreślił, że bitwa pod Grunwaldem była zetknięciem się dwóch koncepcji cywilizacyjnych. Prezydent elekt dodał, że jej finał był cezurą, która zadecydowała, że Europa poszła w stronę wolności i jedności. W jego ocenie była to doroga do sukcesu, która doprowadziła do utworzenia unii Polski i Litwy. Komorowski przypomniał, że było to państwo, w którym wiele kultur i nacji znalazło dla siebie miejsce.

Według Bronisława Komorowskiego znajomość przeszłości jest kluczowa dla określenia potrzeb przyszłości. Polityka historyczna nie może służyć do walki, mimo że wielokrotnie była do tego wykorzystywana. Świadczy o tym chociażby różna interpretacja wydarzeń z roku 1410 – powiedział prezydent elekt. Jednak historii nie da się zmienić, jednak trzeba ją na nowo przeżyć i przemyśleć. Dodał, że obchody na polach Grunwaldu są rodzajem wspólnego czerpania z wartości historycznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button