Kraj

Parada mniejszości seksualnych w Warszawie

EuroPride to akcja środowisk LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderycznych odbywająca się corocznie w innymi miejscu. Wielu uczestników demonstracji przyjechało by wyrazić swoją solidarność z gejami i lesbijkami, walczącymi o rozszerzenie swoich praw.

Uczestnicy parady mówili, że manifestują w ten sposób swoją postawę dla poszanowania wolności, równości i tolerancji. Podkreślali, że walczą o legalizację związków homoseksualnych. Niektórzy wskazywali także, że parada to dobra zabawa a także promocja dla Warszawy.

Organizatorzy akcji byli zadowoleni z parady. Adam Biskupiak z Fundacji Równości powiedział, że doszło do jednej nieprzyjemnej sytuacji, gdy ktoś rzucił kamieniem w głowę jednego z gości parady.

Na trasie przemarszu protestowało kilka grup przeciwników EuroPride. Parada zmieniła na prośbę organizatorów nieco trasę przemarszu – ominęła Plac Trzech Krzyży, aby ulicą Kruczą dojść do Placu Konstytucji. W czasie, gdy parada przechodziła ulicami stolicy, doszło także do kilku kontrdemonstracji.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Przeciw paradzie manifestowali też uczestnicy Marszu Grunwaldzkiego, zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską, choć podkreślali, że ich podstawowym celem jest upamiętnienie zwycięstwa z 1410 roku. Jednocześnie oceniali, że data parady EuroPride jest prowokacją wobec wielkiej rocznicy Bitwy Grunwaldzkiej.

W czasie parady EuroPride policja odnotowała jeden incydent. Zatrzymano dziewięć osób. Maciej Karczyński ze Stołecznej Policji powiedział, że do zdarzenia doszło, gdy grupa przeciwników parady próbowała zatrzymać pochód i przedrzeć się przez policyjny kordon oddzielający ich od uczestników parady. Ranny został policjant uderzony przez policję. Inni zatrzymani to jedna osoba, posiadająca przy sobie narkotyki oraz osoby, które rzucały jajkami.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button