Kraj

Rutkowski pozbawiony licencji detektywa

Rzecznik prasowy MSWiA Małgorzata Woźniak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że oficjalnie Krzysztof Rutkowski nie ma prawa świadczyć usług detektywistycznych. Ani Biuro doradcze Rutkowski, ani biuro detektywistyczne Rutkowski nie posiadają wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych. Licencja wydana Rutkowskiemu została cofnięta przez komendanta wojewódzkiego policji właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania – tłumaczy Małgorzata Woźniak.

MSWIA potwierdza jedynie, że licencję detektywistyczną posiada firma Rutkowski Security-Service, w której udziały ma Krzysztof Rutkowski, ale nie zasiada we władzach spółki. Krzysztof Rutkowski tłumaczy jednak, że jest właścicielem dwóch biur: Biura Detektywistycznego Security-Service i Biura Doradczego Rutkowski. Gdy zachodzi potrzeba skorzystania z usług detektywistycznych wówczas sprawa jest przekazywana do tej pierwszej firmy.

Działalność detektywistyczna Krzysztofa Rutkowskiego szkodzi branży – uważa Polska Izba Ochrony. Prezes organizacji Sławomir Wagner powiedział Polskiemu Radiu, że zamieszanie wokół cofnięcia licencji znanemu detektywowi psuje wizerunek wszystkich firm świadczących usługi detektywistyczne i ochrony mienia.

Prezes Wagner przyznaje, że żadna z firm Krzysztofa Rutkowskiego nie jest zrzeszona w Polskiej Izby Ochrony. Przypomina, że legalne wykonywanie usług detektywistycznych wymaga uzyskania licencji poprzedzonej trudnym egzaminem. Wymagania są spore: trzeba być niekaranym za przestępstwa umyślne, przyszły detektyw jest też sprawdzany przez funkcjonariuszy Policji – wylicza prezes Polskiej Izby Ochrony.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji przypomina, że detektywi, którzy prowadzą na własną rękę śledztwo są zobowiązani poinformować o tym prokuraturę bądź policję. Jeżeli tego nie uczynią, grozi im nawet do 2 lat więzienia. Prowadzenie działalności detektywistycznej bez licencji podlega także karze pozbawienia wolności do lat dwóch. Obecnie w całej Polsce 511 osób posiada licencję detektywa, a 351 przedsiębiorstw jest wpisanych do prowadzonego przez MSWiA rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button