RegionWiadomość dnia

DTŚ będzie biegła przez centrum Gliwic

Już niedługo znak ”Uwaga! koniec DTŚ” znajdzie się w centrum Zabrza. Za kilka lat powędruje dalej, bo prace nad kolejnym gliwickim odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej w końcu ruszą z miejsca. – Lubimy także jechać do centrum Śląska, czyli do Katowic. Będzie nam to zajmowało mniej więcej 15 minut. A teraz tak to wygląda, że dość trudno jest się dostać na autostradę, a autostrada jest ciągle w remoncie – oznajmia Andrzej Nowak, mieszkaniec śródmieścia Gliwic. Do 2015 roku ta komunikacyjna rzeczywistość ma wyglądać zupełnie inaczej. – Analizy wskazują na to, że wreszcie inne obszary odetchną, ale również DTŚ, co już w tej chwili obserwujemy, udostępni pewne nowe obszary inwestycyjne – informuje Andrzej Karasiński, Sekretarz Miasta Gliwice.

Dokument pozytywnie opiniujący przebieg DTŚ przez centrum Gliwic – mimo licznych kontrowersji – zostanie podpisany we wtorek. – Konieczność odniesienia się do wszystkich uwag wnoszonych podczas postępowania administracyjnego niewątpliwie wpłynęła na przedłużanie się czasu przygotowania tego projektu decyzji – mówi Anna Kuśka-Ciba, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Ci, którzy od kilku lat o jego zmianę walczyli nie mają wątpliwości – że decyzja, po której inwestor może starać się o pozwolenie na budowę – to zła decyzja. – Raport oddziaływania na środowisko jest co najmniej kuriozalny w swoich obliczeniach. W swoich wnioskach, to i decyzja nie może być prawidłowa i będziemy się do tego na pewno odnosić – deklaruje Mirella Czajkowska-Turek, Stowarzyszenie “Gliwiczanie dla Gliwic”.

Z ciężkimi działami wytaczanymi przez organizacje społeczne nie zgadzają się jednak Ci, którzy teraz zamiast jechać – stoją. – To jest dobra wiadomość dla kierowców. Nie może być lepszej chyba. Dlatego, że bardzo długo czekamy na takie rozwiązanie. Poza tym rozładuje to ruch w Gliwicach – uważa Wiesław Bugajny, gliwicki kierowca. Ci, którzy średnicówkę budować będą mówią krótko – radość jest jeszcze przedwczesna. – Drogowa Trasa Średnicowa nie będzie komentowała dokumentu, którego jeszcze nie ma i którego treści nie znamy – zaznacza Danuta Żak, DTŚ S.A.

Ale skutki decyzji, która dopiero trafi na urzędnicze biurka szkodzić środowisku nie będą, bo drogowcy na swojej robocie się znają – przekonują specjaliści. – Mają pełną świadomość szkodliwości samochodu dla środowiska. Tych wszystkich negatywnych oddziaływań, ale potrafią również odpowiednio projektując, zminimalizować te szkody – podkreśla prof. Kazimierz Kłosek, Politechnika Śląska. I doprowadzić do tego, by Drogowa Trasa Średnicowa nie była nią jedynie z nazwy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button