Kraj

Pawlak: Polska powinna podpisać umowę gazową z Rosją

Waldemar Pawlak przedstawił w Sejmie, na wniosek Prawa i Sprawiedliwości, informację rządu na temat kontraktu negocjowanego kontraktu. Podkreślił, że sfinalizowanie umowy z Rosją pozwoli na uzyskanie niższych cen za błękitne paliwo.

Wicepremier przypomniał, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zagwarantowane między innymi członkostwem Polski w organizacjach międzynarodowych i konstrukcją sieci gazowej w Europie. Oświadczył poza tym, że rząd Donalda Tuska stara się zmniejszyć uzależnienie Polski od dostaw gazu z jednego źródła. Przykładem takich działań jest rozpoczęcie budowy terminalu LPG w Świnoujściu. Pawlak podkreślił, że polski bilans energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne opiera się na węglu, a gaz to tylko 8 procent tego bilansu. Wicepremier podkreślił, że rozmowy w sprawie gazu powinny być prowadzone w sposób spokojny, a nie emocjonalny.

Według Jarosława Kaczyńskiego, umowy gazowej z Rosją nie można w żadnym wypadku zaakceptować. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w swoim wystąpieniu podkreślił, że umowa jest dla Polski szkodliwa i że nie wolno jej podpisywać. Zarzucił rządowi, że zrzekł się ściągnięcia z Gazpromu dużego zadłużenia oraz części przyszłych zysków z tranzytu. Kaczyński uznał, że z punktu widzenia polskich interesów ekonomicznych jest to całkowicie nie do przyjęcia.

Po przedstawieniu informacji posłom, Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że możliwe jest nieprzedłużenie umowy z Rosją na dostawy gazu do 2037 roku. Obecna umowa obowiązuje do 2022 roku. Pytany którego rozwiązania jesteśmy bliżsi odpowiedział, że “na stole są dwa rozwiązania”. Aneks mówiący o zwiększeniu dostaw i ich przedłużeniu o 15 lat w stosunku do obecnie obowiązującego jest wynegocjowany, ale nie został jeszcze podpisany.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Po południu w Moskwie odbędą się kolejne polsko – rosyjskie rozmowy na temat umowy gazowej. Przewiduje ona między innymi zwiększenie zakupów rosyjskiego gazu do 10 miliardów 300 milionów metrów sześciennych rocznie, a warunki umowy obowiązywałyby do 2037 roku.

Rozmowy mają zakończyć się jutro.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button