Katowice w finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Wczoraj i dziś w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przed międzynarodową komisją selekcyjną zaprezentowało się w kolejności alfabetycznej 11 polskich miast, które zgłosiły się do konkursu: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Każde miasto miało pół godziny na prezentację, potem był czas na pytania członków komisji oceniającej. W jej skład wchodzi siedmiu ekspertów z Unii Europejskiej oraz sześciu nominowanych przez ministra kultury.
W Komisji Selekcyjnej znaleźli się: Joanna Kiliszek – zastępca dyrektora w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie, Tadeusz Kowalski – dyrektor Filmoteki Narodowej, Michał Merczyński – dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Jacek Purchla – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Monika Smoleń – podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tadeusz Zielniewicz – dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Instytucje europejskie wybrały siedmiu przedstawicieli Komisji Selekcyjnej – z ramienia Komisji Europejskiej Robert Scott z Wielkiej Brytanii i Manfred Gaulhofer z Austrii, z Parlamentu Europejskiego Andreas Wiesand z Niemiec i Danuta Glondys z Polski, z Rady Unii Europejskiej – Erna Hennicot-Schoepges z Luksemburga i Constantin Chiriac z Rumunii oraz przedstawicielka Komitetu Regionów Elisabeth Vitouch z Austrii.
Drugi etap konkursu, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowany jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominuje jedno miasto do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016″ i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru jednego hiszpańskiego i jednego polskiego miasta na Europejskie Stolice Kultury 2016 poznamy w pierwszym kwartale 2012 roku.
Tytuł “Europejskiej Stolicy Kultury ” wiąże się z nagrodą w wysokości 1,5 mln euro.
Tytuły Europejskich Miast Kultury przyznawane są od 1985 roku. W 2000 roku otrzymał go Kraków. W 2005 roku „Europejskie Miasto Kultury” przemianowano na “Europejską Stolicę Kultury”. Od trzech lat otrzymują go dwa miasta naraz – jedno z tak zwanej Starej Unii Europejskiej, drugie – z Nowej.
W tym roku Europejskimi Stolicami Kultury są węgierskie miasto Pecz na Węgrzech, Essen w Niemczech oraz wyjątkowo, bo spoza Unii Europejskiej, Istambuł.