RegionWiadomość dnia

Muzyczny Oberschlesien

Heavymetalowa kapela z Piekar Śląskich zamierza naśladować zespół Rammstein.

Było masę kapel, które z Niemiec wypłynęły i nikt, żaden z tych zespołów nie wybił się śpiewając po niemiecku – mówi Marcel Różanka, twórca zespołu Oberschlesien. Oni też będą śpiewać po swojemu. A, że są hanysami, dlatego język polski zastąpili gwarą.

Święte słowa to Gruss Got, taki pacierz tukej momy, łod pokoleń tak rzykomy, do nos arbait to nie mus, Obershlesien no i schlus. To fragment utworu “Szola”, który pocztą pantoflową dotarł już do zachodnich sąsiadów.

W miejscowości ośmiotysięcznej, w każdym samochodzie, w każdej knajpce gra Oberschlesien po Śląsku. Nawet z Niemiec dzwonił już dziennikarz i chciał byśmy udzielili krótkiego wywiadu – informuje Michał Stawiński, wokalista zespołu Oberschlesien.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Pomysł na takie granie zrodził się sześć lat temu w głowie Marcela Różanki. – Chodziło mi po głowie po prostu połączenie śląskiego języka w muzyce, ale nie w sposób, że tak powiem na śmiesznie.

Bo na śmiesznie już było. “Eye of the sztajger” kabaretu Noł Nejm swego czasu bił rekordy popularności w internecie. – Akurat tiger się świetnie ze sztajgrem komponuje. Z tego małego pomysłu wyszła cała koncepcja, że jest taki mega sztajger.

W piosenkach zespołu Oberschlesien sztajger też się znajdzie. Tyle, że jego rola będzie nieco inna. – Ślązak to trochę taki nieudacznik, bo tak się o nas tutaj w Polsce mówi – poza granicami Śląska. Chcieliśmy pokazać, że to nie jest tak do końca, że w ogóle tak nie jest, że to jest tylko jakaś naleciałość, wymysł, psychoza innych ludzi – stwierdza Michał Stawiński, wokalista zespołu Oberschlesien.

Dlatego zmieniać obraz Górnego Śląska próbuje coraz więcej muzyków. Jednym z przykładów jest bluesman Marek Motyka. Śpiewa gwarą, którą wyszperał z półek, pracując w bibliotece. Do piętnastowiecznych pieśni stworzył muzykę.

Teksty pokazują pięknie obyczajowość, kulturę Śląską, nasz region. Naszym zamierzeniem od początku było jak najszerzej do młodzieży z tym dotrzeć – informuje Marek Motyka, Marek Makaron Trio.

Do kogo dotrze Rammstein po śląsku – nie wiadomo. Wiadomo, że plany zespołu są ambitne. – Może doczekamy takiej sytuacji, że Rammstein będzie naszym supportem, tak jak kiedyś Rammstein był supportem ACDC w Pradze, a później się okazało, że większość ludzi pamiętało Rammsteina, a nie ACDC – mówi z nadzieją Mieczysław Kluczek, promotor zespołu Oberschlesien.

Tyle, że to nie takie proste, bo jak dotąd receptury na sukces nikt nie wymyślił.

Mamy do czynienia z wieloma przedsięwzięciami, które z pozoru szokują, jak na przykład słynny pastisz zespołu Koala Band “Obalili Halba”. Coś co teoretycznie powinno być niesmaczne, a jest smaczne do potęgi – mówi Michał Smolorz, publicysta.

Jak mówią chłopaki z zespołu śląsko godka to muzyka, by była smaczna i zjadliwa nie musi być to wodzionka, suchy chlyp i wody szklonka.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button