KrajWiadomość dnia

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas

W tym czasie pociągi zatrzymają się na godzinę, potem ruszą w dalszą drogę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Chodzi o 24 połączenia spółki Intercity – wynika z wypowiedzi Beaty Czemerajdy z biura prasowego tej firmy. Zatrzymają się między innymi pociągi relacji Zakopane-Gdynia Główna, Kraków-Kołobrzeg oraz Warszawa-Jelenia Góra.

Zmiana czasu nie dotyczy pasażerów innego przewoźnika – Przewozów Regionalnych – bo w nocy, kiedy dojdzie do zmiany czasu, nie będą kursowały pociągi tej spółki.

Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniego weekendu w marcu, kiedy powrócimy do czasu letniego. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Czas letni obowiązuje w całej Unii Europejskiej, na mocy obowiązującej bezterminowo dyrektywy Wspólnoty z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 roku, które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

“Podwójny czas” – letni i zimowy – stosuje się w około 70-ciu krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii. W USA, Kanadzie i Meksyku jest stosowany z wyjątkiem niektórych regionów. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. W Ameryce Południowej podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, Chile i na Falklandach.

Wiele krajów na świecie wprowadziło zmianę czasu, ale nie korzysta z niej obecnie. Do tych państw należą między innymi: RPA, Indie i Chiny. Czasu zimowego nie wprowadziły dotąd kraje Azji Południowo-Wschodniej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button