Kraj

Majątki przestępców niedostępne dla policji

Do 2007 roku wartość zabezpieczonych majątków rosła, osiągając rekordowy poziom 412 milionów złotych. Natomiast w 2008 roku było to już 344, a w rok później zaledwie 277 milionów. Po dziewięciu miesiącach tego roku kwota sięga ponad 241 milionów złotych. Tymczasem liczba przestępstw utrzymuje się na podobnym poziomie.

Pilnym okiem przyglądają się temu zjawisku eksperci z Komisji Europejskiej. Prokuratorzy z antymafijnych jednostek i doświadczeni oficerowie służb śledzący finanse organizacji terrorystycznych sprawdzają, jak Polska stosuje się do dyrektyw KE.

Od ponad roku w Polsce działa Biuro Odzysku Mienia przy Komendzie Głównej Policji. Zdaniem ekspertów, aby być skuteczne, powinno ono działać przy Ministerstwie Finansów. Policjanci nie mają bowiem dostępu do tajemnicy skarbowej, nie mogą podejrzeć danych gromadzonych przez fiskusa, a pójście drogą służbową zajmuje mnóstwo czasu.

Ostatnim, choć nie najważniejszym powodem spadku skuteczności policji i urzędników skarbowych jest odebranie im w 2008 roku dodatku motywacyjnego. Wcześniej mogli liczyć nawet na 10 procent sądownie odebranego przestępcom majątku – przy największych sprawach było to po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz muszą wystarczyć pensja i dobro służby.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Szczegóły w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button