Czechy: Zakończył się szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej
Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że kraje Grupy Wyszehradzkiej mają zbieżny pogląd na nową strategię NATO. Wyraził nadzieję, że zajmą podobne stanowisko wobec projektu przedstawionego przez Andersa Fogha Rasmussena na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Lizbonie. Prezydent oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest ważne dla krajów Grupy Wyszehradzkiej. Bronisław Komorowski dodał, że w przyszłym roku, kiedy Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej, liczy na ich wsparcie.
Prezydent Czech Vaclav Klaus oświadczył, że w interesie wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej jest wspólne kształtowanie racjonalnej polityki wobec Europy Wschodniej. Zdaniem czeskiego prezydenta, Grupa jest pożytecznym mechanizmem do realizacji wielu celów, także na forum Wspólnoty Europejskiej.
Prezydent Słowacji Ivan Gasparovic dodał, że podczas spotkania mówiono o konieczności rozszerzenia Unii Europejskiej. Słowacki przywódca zwrócił też uwagę na potrzebę poszukiwania wspólnej polityki rozwiązywania problemów, związanych z mniejszością romską, liczną zwłaszcza w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.
Prezydent Węgier Pal Schmitt podziękował państwom Grupy Wyszehradzkiej za pomoc jego krajowi w czasie katastrofy ekologicznej po wycieku z huty aluminium. Zwrócił uwagę, że to Polska, Czechy i Słowacja były pierwszymi państwami, które przyszły Węgrom z pomocą. Pal Schmitt dodał, że przyszły rok, kiedy prezydencję w UE sprawują Węgry i Polska powinien być traktowany jako okres wspólnej polityki.
Szczyt Wyszehradzki nawiązuje swoją ideą do wydarzeń z 1335 roku. W Wyszehradzie spotkali się wówczas królowie Polski, Czech i Węgier, negocjując pokój i współpracę. 15 lutego 1991 roku w tym samym miejscu spotkali się prezydent Czechosłowacji Václav Havel, premier Węgier Józef Antall i prezydent Polski Lech Wałęsa. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji, która określiła między innymi zasady współpracy państw środkowoeuropejskich. Od 1993 roku grupa składa się z czterech państw, co jest konsekwencją rozpadu Czechosłowacji na Czechy i Słowację.