Kraj

RBN omówiła stanowisko Polski na zbliżający się szczyt NATO

Szef BBN Stanisław Koziej powiedział po zakończeniu obrad, że dyskutowano o artykule 5. w nowej koncepcji strategicznej, o współpracy NATO – UE oraz o partnerstwie Sojuszu z Rosją. Minister Koziej podkreślił, że członkowie Rady sporo czasu poświęcili też na dyskusję o problemach natowskiej misji ISAF w Afganistanie. “Omawiano przede wszystkim strategię NATO wobec tego kraju” – wyjaśnił szef BBN. Zgodnie z deklaracjami Sojuszu w 2011 roku ma się rozpocząć wprowadzanie tak zwanej “strategii transition”, która ma polegać na stopniowym oddolnym przekazywaniu odpowiedzialności za poszczególne prowincje w Afganistanie w ręce lokalnych władz. Zakończenie tego procesu ma nastąpić w 2014 roku.

Prezydent oświadczył, że Polska jest usatysfakcjonowana treścią nowego dokumentu strategicznego NATO, proponowanego przez sekretarza generalnego Sojuszu. Bronisław Komorowski powiedział, że nowy dokument jest potwierdzeniem fundamentu NATO, zawartego w artykule 5 traktatu waszyngtońskiego. Mówi on o zbiorowej odpowiedzialności za obronę terytoriów krajów członkowskich. Nowy dokument przewiduje też strategie działania Sojuszu w sytuacji zagrożenia oraz ćwiczenia z tym związane.

Prezydent dodał, że polskie władze będą się domagać, aby w 2012 roku nasza misja w Afganistanie zmieniła charakter z bojowej na szkoleniową. Zapowiedział, że polscy żołnierze będą w Afganistanie najdłużej do 2014 roku. Sprawa naszego wycofania z Afganistanu będzie – oprócz nowej strategii NATO – omawiana na zbliżającym się szczycie Sojuszu w Lizbonie.

Aspekt polskiego udziału w afgańskiej misji szczególnie interesował przewodniczącego SLD. Grzegorz Napieralski po posiedzeniu RBN mówił dziennikarzom, że nasi żołnierze powinni wyjść z Afganistanu jak najszybciej. Przypomniał, że w czasie kampanii wyborczej prezydent obiecywał, że stanie się to w 2012 roku. Obecnie mówi się o 2014 – podobnie jak reszta członków misji – a za dwa lata możliwe będzie jedynie częściowe ograniczenie liczby żołnierzy i zmiana charakteru misji z bojowej na szkolną – mówił Napieralski. “Tu różnimy się od rządu i prezydenta i powiedziałem to” – dodał lider Sojuszu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Napieralski powiedział również mediom, że już w trakcie posiedzenia RBN przekazał swoje uwagi na temat nowej koncepcji strategicznej NATO prezydentowi. Zdaniem szefa SLD koncepcja jest dobra, ale wymaga w pewnych obszarach doprecyzowania, na przykład w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Przewodniczący SLD zasugerował, żeby wyraźnie zapisać, że jeśli dojdzie do ataku na państwo członkowskie reszta partnerów z NATO nie ograniczy się do publicznego poparcia zaatakowanego sojusznika, ale podejmie konkretne działania.

Na posiedzeniu RBN zabrakło prezesa PiS. Jarosław Kaczyński już we wrześniu zapowiedział, że na posiedzenia chodzić nie będzie, a dziś ogłosił, że rezygnuje z uczestnictwa w Radzie na stałe. Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że nie zapoznał się z listem Jarosława Kaczyńskiego, w którym informuje on szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja o rezygnacji z zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent dodał, że ubolewa nad taką decyzją Jarosława Kaczyńskiego i zasugerował, że w przyszłości może to miejsce zająć ktoś inny, jeśli prezes PiS nie będzie brał udziału w posiedzeniach.

Bronisław Komorowski mówił, że taka decyzja nie ma nic wspólnego z postawą państwowca. Prezydent podkreślał, że w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego jest miejsce dla prezesa PiS. Decyzją Jarosława Kaczyńskiego jest zawiedziony Stanisław Koziej. Sekretarz RBN powiedział, że opinie Jarosława Kaczyńskiego wzbogacały dyskusję na tych posiedzeniach Rady, na których prezes PiS był obecny.

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ma się odbyć przed wizytą prezydenta Rosji w naszym kraju.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button