Kraj

Ogólnopolski Dzień Szczepień

Profesor Waleria Hryniewicz – krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii zwraca uwagę na to, że coraz więcej osób umiera z braku skutecznych antybiotyków w leczeniu infekcji. Wykazały to badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Dlatego według profesor Hryniewicz warto stosować szczepionki aby uzyskać odporność na drobnoustroje takie jak pneumokoki czy meningokoki.

Profesor Andrzej Radzikowski – konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii powiedział, że każdy powinien zaszczepić się przeciwko grypie sezonowej, szczególnie zaś osoby starsze i dzieci do 18 roku życia. “Grupa ryzyka, która zdecydowanie powinna się szczepić przeciwko grypie to: ludzie starsi powyżej 60 roku życia, ludzie z przewlekłymi chorobami, starsze dzieci dlatego, że w szkołach ten wirus może bardzo łatwo się rozprzestrzeniać i małe dzieci, gdyż u nich ten wirus może być patogenem zapalenia płuc” – argumentował.

Profesor Janusz Cianciara z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie podkreślił, że każda osoba powinna być zaszczepiona przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Zaznaczył, że od 15 lat wszystkie noworodki są szczepione przeciwko wzw typu B. Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną krwią, głównie w placówkach służby zdrowia. Wirus przenoszony jest również podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do marskości wątroby.

W Polsce część szczepień dla małych dzieci jest obowiązkowa i bezpłatna. Wiele szczepień jest zalecanych czyli trzeba zapłacić za szczepionkę. Ostatnio coraz częściej wprowadza się bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button