RegionWiadomość dnia

Anoreksja – otyłość. Te problemy dotyczą także dzieci

Anoreksji można zapobiec – mówią lekarze, dietetycy i pedagodzy, ale żeby zapobiegać skutecznie, trzeba zacząć bardzo wcześnie.. Niektóre dzieci już wiedzą co i w jakich proporcjach powinny jeść.

Aby wiedza dotycząca odpowiedniego odżywiania się została dzieciom na całe życie, w Szkole Podstawowej numer 12 w Katowicach zdrowe nawyki żywieniowe utrwalane są co kilka miesięcy.

Dwa razy w ciągu roku nauczyciele przygotowują tzw. zdrowe kanapki dla uczniów – to znaczy pozyskujemy środki, pozyskujemy produkty i przygotowujemy dla dzieci drugie śniadanie – wyjaśnia Alicja Mól, z-ca Dyrektora SP nr 12 w Katowicach.

Ale nawet, gdy w szkołach jest dyscyplina żywieniowa, to zdarzają się też kuszące, często niezdrowe produkty w sklepikach szkolnych. – Na każdej przerwie dzieci przychodzą i kupują coś – mówi Jadwiga Lukasek, która prowadzi sklepik szkolny.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dlatego dyrektorka szkoły podstawowej numer 31 zrezygnowała z takiego sklepiku. Szkoła od lat bierze udział w programach ‘Szklanka mleka’ i ‘Owoce w szkole’. – W szkole powinniśmy zwracać na to uwagę i uświadamiać rodziców. W tej szkole mają dzieci możliwość spożywania dobrego obiadu – informuje Emilia Skop, dyrektor SP nr 31 w Katowicach.

Nawet jeśli w szkole dzieci przestrzegają zasad zdrowego żywienia, to w domu już nie zawsze ta dyscyplina jest zachowana. Dlatego w nowym roku szkolnym pojawiły się specjalne billboardy.

Dieta ucznia szkoły podstawowej powinna składać się z pięciu posiłków. Powinno to być pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja – tłumaczy Katarzyna Chmiel, lekarz dietetyk.

Kampanii społecznych było już wiele. Są i najprawdopodobniej będą kolejne, bo problem, mimo że o nim głośno, cały czas istnieje i jest coraz poważniejszy.

Odżywianie wśród najmłodszych idzie w dwie strony – mówi dietetyk Katarzyna Chmiel. Jest coraz więcej dzieci z nadwagą, ale również coraz częściej pojawia się problem niedowagi – szczególnie wśród dziewcząt to problem, który czasem kończy się śmiercią.

Wśród zaburzeń psychicznych odznacza się najwyższą śmiertelnością, o czym się nie wie. Ta śmiertelność sięga nawet 15% – mówi dr hab. Małgorzata Janas-Kozik, psychiatra, pediatra.

W zapobieganiu złym nawykom kluczem jest dobry przykład zdrowego żywienia, który idzie, czy raczej powinien iść z góry.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button