Światowy Dzień Walki z AIDS
Na świecie żyje około 60 milionów osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS. Łącznie z powodu tej choroby zmarło około 30 milionów ludzi. Liczba zachorowań na AIDS w ciągu ostatnich 10. lat spadła na świecie niemal o jedną piątą, obserwuje się także postępy w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa HIV. Mimo to, AIDS pozostaje nadal jedną z głównych przyczyn zgonów i zachorowań na świecie. Najwięcej ludzi zakażonych wirusem HIV mieszka w krajach Afryki Subsaharyjskiej – 67 procent wszystkich chorych na świecie. W regionie tym odnotowano też niemal trzy czwarte ogółu zgonów na AIDS. Z kolei w Europie Wschodniej i Azji Środkowej liczba nowych zakażeń wzrosła niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. 90 procent nowych przypadków AIDS notuje się na Ukrainie i w Rosji.
W Polsce zarażonych wirusem jest prawie 13 tysięcy osób, z czego niemal połowa zaraziła się wyniku zażywania narkotyków. Odnotowano ponad 2300 zachorowań na AIDS. Dotychczas w naszym kraju z powodu choroby zmarły 1023 osoby.
Na całym świecie z okazji Dnia Walki z AIDS są organizowane spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje, których celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobie. Szczególny nacisk jest kładziony na uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niesie ze sobą wirus HIV i w jaki sposób można zapobiegać zarażeniu.
Intencją obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest także wzmocnienie ducha solidarności, tolerancji, współczucia i zrozumienia w stosunku do osób zarażonych tą wciąż nieuleczalną chorobą. Chodzi też o to aby udowodnić im, że nie muszą być skazane na odosobnienie, ponieważ przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności nie stanowią dla innych zagrożenia. Człowiek zarażony wirusem HIV przez wiele lat może nie odczuwać żadnych objawów. Jednak w tym czasie wirus stopniowo niszczy jego układ immunologiczny. Z czasem dochodzi do zachorowania na AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności.
Wirusem HIV można się zarazić przez krew lub kontakty seksualne. Obecnie nie ma lekarstwa, które umożliwiłoby pozbycie się wirusa z organizmu, ale dzięki lekom możliwe jest spowolnienie rozwoju HIV i poprawa stanu zdrowia osób zarażonych.