Z narodowością śląską nie będzie problemów
Wiceprezes Witkowski na niedawnym spotkaniu z posłami z sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych obiecywał, że nie powtórzą się już sytuacje z 2002 roku, kiedy podczas spisu zdarzały się skargi na rachmistrzów. – Mówiono, że ich zachowanie mogło wywierać wpływ na deklarację narodowościową – przyznał posłom Witkowski.
Teraz narodowości będą dotyczyć dwa pytania, a nie tylko jedno, jak ostatnio. Pierwsze brzmi: “Jaka jest Pani/Pana narodowość?”, a drugie: “Czy odczuwa Pani/Pan przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?”. Chodzi o to, żeby dać ankietowanym większy wybór. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku pierwszego pytania na ekranach urządzeń, w które będą wyposażeni ankieterzy, będą widoczne tylko niektóre narodowości, z polską na czele. Najważniejsze jest jednak to, że nie trzeba już będzie prosić rachmistrzów o dopisanie do formularza narodowości śląskiej, ponieważ będzie ją można wybrać z widocznego w urządzeniu “słownika”.
– Wpisaliśmy tam około 270 narodowości i grup etnicznych. Każdy może wybrać z listy, kim się czuje, a jeśli nie znajdzie odpowiadającej mu pozycji, będzie mógł dopisać jeszcze inną. To wszystko ułatwi tym osobom, które czują się innej narodowości niż polska, właściwy wybór – mówi Lucyna Nowak, zastępczyni dyrektora departamentu badań demograficznych w GUS-ie.
Spis rozpocznie się 1 kwietnia 2011 roku i potrwa do końca czerwca.
Więcej informacji na stronie gazeta.pl