Kraj

Sejm przyjął Kodeks Wyborczy – będą jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu

Sejm przegłosował 314 poprawek Senatu do Kodeksu Wyborczego. W ten sposób parlament zakończył prace nad Kodeksem. Zawarto w nim całość prawa wyborczego, które do tej pory znajdowało się w różnych ordynacjach wyborczych. Kodeks reguluje zasady przeprowadzania wyborów do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, w wyborach prezydenckich i w wyborach samorządowych.

W Kodeksie zawarto też przepisy dotyczące organizacji i zasad funkcjonowania organów wyborczych, administracji wyborczej i zasad finansowania wyborów z budżetu państwa. Poza istniejącymi Kodeks wprowadza też nowe rozwiązania. Przewiduje, że na listach wyborczych musi znaleźć się nie mniej niż 35 procent mężczyzn i nie mniej niż 35 procent kobiet. Wprowadza głosowanie korespondencyjne dla osób przebywających poza granicami kraju, zmianę godzin głosowania (od 7.00 do 21.00), możliwość zdecydowania przez organ zarządzający, czy wybory mają być jedno- czy dwudniowe. W Kodeksie zrezygnowano z grupowania list wyborczych. Wprowadzono przepisy pozbawiające biernego prawa wyborczego osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego we wszystkich rodzajach wyborów.

Znikną wielkie billboardy. Maksymalna powierzchnia reklamowa nie będzie mogła przekraczać 2 metrów kwadratowych. Określono też nowe zasady prowadzenia kampanii wyborczej w mediach. Nie będzie możliwości głosowania przez niewidomych przy pomocy nakładek z pismem Braille’a. Sejm przyjął poprawkę Senatu znoszącą taką możliwość ze względu na niemożliwość zapewnienia tajności głosowania. Niewidomi będą mogli nadal głosować z pomocą innej osoby.

Wybory do Senatu będą odbywały się w okręgach jednomandatowych. Sejm przyjął poprawkę Senatu dotyczącą tej kwestii. Konsekwencją tej decyzji jest nowy podział kraju na 100 okręgów wyborczych. Każdy komitet będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w danym okręgu. Posłowie przyjęli też poprawkę Senatu wprowadzającą formułę większościową w wyborach samorządowych, z zastosowaniem okręgów jednomandatowych we wszystkich gminach (z wyłączeniem miast na prawach powiatu, tu – podobnie jak w powiatach, nadal będzie obowiązywała formuła proporcjonalna). Sejm proponował, by okręgi jednomandatowe obowiązywały w jedynie w gminach do 40 tysięcy mieszkańców. Przyjęcie poprawki posłowie PO nagrodzili wielkimi brawami. Oznacza ona w praktyce, że około 70 procent osób odda głos podczas wyborów samorządowych w okręgach jednomandatowych. Kodeks Wyborczy będzie obowiązywał od jesiennych wyborów parlamentarnych. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button