Hiszpania: ETA ogłasza bezterminowe zawieszenie broni w walce o niepodległość

We wrześniu w Brukseli 20 polityków i laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, podpisało deklarację w której zaoferowało ETA pomoc w pokojowym dialogu z rządem. W zamian zażądali ogłoszenia przez Basków trwałego i nadzorowanego przez międzynarodowych obserwatorów zawieszenia broni.
Odejścia od przemocy domagają się też od miesięcy niepodległościowe i nacjonalistyczne organizacje baskijskie. „Organizacje polityczne, związkowe i społeczne żądają od ETA oraz rządów Francji i Hiszpanii podjęcia kroków, których celem będzie odejście od przemocy i rozpoczęcie dialogu” – mówili jesienią podczas wiecu w San Sebastian nacjonaliści baskijscy.
Dzisiejszy komunikat jest spełnieniem tych żądań. Rozpoczęcie samorozwiązania ETA uzależnia od zaakceptowania prawa do samostanowienia prowincji i wypuszczenia z więzienia polityków wspierających jej działania.
ETA, która ostatni zamach na terenie Hiszpanii przeprowadziła prawie półtora roku temu, opublikowała pierwsze deklaracje w tej sprawie we wrześniu ubiegłego roku, zapowiadając wstrzymanie akcji zbrojnych.
Organizacja, od 1959 roku walcząca o niezależność Baskonii, stosowała taktykę zabójstw i zamachów bombowych. Ich celem byli głównie politycy, dziennikarze, sędziowie, wojskowi, policjanci, biznesmeni. Ginęły w nich jednak również osoby postronne. W wyniku działań ETA zginęło prawie tysiąc osób, z czego 400 – to cywile.