Kraj

Mija 66. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W tegorocznych uroczystościach rocznicowych wezmą udział byli więźniowie obozu, wysocy przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Christian Wulff oraz zaproszeni goście. Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreśla w rozmowie z IAR, że główne uroczystości odbędą się w szczególnym budynku tak zwanej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau. Tam w czasie wojny byli rejestrowani więźniowie.

W tegorocznych obchodach weźmie udział kilkudziesięciu byłych więźniów. ” To oni są najważniejszymi gośćmi tych uroczystości. Wszyscy boimy się tego momentu, kiedy za kilka lat umrze ostatni ze świadków. Dlatego dopóki możemy słuchać o ich doświadczeniu to są niezwykle cenne momenty.” – podkreśla Paweł Sawicki.

Podczas obchodów zostanie wystosowany specjalny apel do świata o pomoc w zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz. O 15:30 przed Pomnikiem Ofiar na terenie byłego obozu Birkenau zostanie oddany hołd Ofiarom. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest najczęściej odwiedzaną placówką muzealną w Polsce. W ubiegłym roku przyjechało tam prawie milion czterysta tysięcy osób.

Uczestniczy 66. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zaapelują też dziś o fundusze na sfinansowanie wieloletniego programu konserwacji byłego więzienia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dwa lata temu powołano, między innymi z inicjatywy Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz, Fundację Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zebranie 120 milionów euro na tak zwany fundusz wieczysty, z którego będzie można prowadzić prace konserwatorskie. Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreśla w rozmowie z IAR, że wsparcie finansowe jest konieczne, gdyż konserwatorzy będą mieli pracę na wiele lat. Konserwacja wszystkich obiektów i rzeczy ma potrwać 25 lat. Po tym okresie cała praca musi rozpocząć się od nowa. Fundusz wieczysty zapewni więc długofalowe finansowanie tych prac. – przekonuje Paweł Sawicki.

Do tej pory fundacja uzyskała deklaracje wpłaty 80 milionów euro. Pod koniec zeszłego roku między innymi Niemcy podjęły decyzję o przekazania 60 milionów euro w ciągu najbliższych 5 lat. Od dziś nie tylko państwa, ale zwykli obywatele dzięki przelewem internetowym będą mogli wesprzeć konserwację byłego obozu.

Muzeum Auschwitz-Birkenau to prawie 200 hektarów terenu, 155 budynków i 300 ruin, a także ponad 100 tysięcy osobistych rzeczy po zamordowanych. Fundacja Auschwitz-Birkenau szacuje, że co roku prace konserwatorskie będą kosztować około 4 – 5 milionów euro.

Wszystkie informacje o sposobach wsparcia fundacji znajdują się na stronie www. auschwitz.org.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button