Nadal niektóre biura wysyłają polskich turystów do Egiptu
“Nielicznym biurom, które nie wstrzymały – mimo wydawanych od niedzieli ostrzeżeń MSZ – wysyłania turystów do Egiptu, po raz kolejny przypominamy, że uważamy to za działanie nieodpowiedzialne” – czytamy w apelu MSZ. Artur Altman, rzecznik prasowy biura podróży Alfa Star – największego operatora jeśli chodzi o Egipt na rynku polskim, które nadal wysyła turystów do Egiptu tłumaczy, że jeżeli ministerstwo uznałoby, że tam jest na tyle niebezpiecznie, że trzeba reagować to zarządziłoby ewakuację i zamknęło przestrzeń powietrzną, a nic takiego się nie wydarzyło.
Dziś zaplanowane zostały wyloty turystyczne z tego biura do Hurgady, łączone z Katowic i Krakowa oraz Szczecina i Wrocławia oraz bezpośrednie z Poznania i Gdańska, jutro z Warszawy. Artur Altman przyznaje, że ponad połowa klientów zrezygnowała obecnie z wyjazdów do Egiptu. Dla tych osób biuro przygotowało oferty wypoczynku w innym terminie bądź w innych krajach.
Ci, którzy wypoczywają na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego są dzisiaj bezpieczni – podkreśla Polska Izby Turystyki. Potwierdza to Artur Altman. “Ja uważam, że to bezpieczeństwo jest. Informacje spływają codziennie na bieżąco od naszych rezydentów. Konsulowie pojechali do Hurgady i do Szarm el-Szejku i wczoraj z tych rozmów, które się odbyły z nimi wynika, że ewakuacja na tę chwilę jest zbędna. My uważamy, że sytuacja jest bezpieczna, że nie ma tutaj dużego zagrożenia” – powiedział IAR Artur Altman.
W Egipcie przebywa obecnie jeszcze około 4 tysięcy turystów – szacuje Polska Izba Turystyki. Wrócą, kiedy skończy im się planowany pobyt. Są w tej chwili przygotowywane planowe rejsy, które sprowadzą ich do kraju. Do końca tego tygodnia wróci 2,5 tysiąca Polaków, pozostałe 1,5 tysiąca – do połowy przyszłego tygodnia. Polska Izby Turystyki podkreśla, że nie ma żadnego sygnału, by jakikolwiek turysta ucierpiał. Nie ma również presji ze strony turystów na skrócenie pobytu i wcześniejszy powrót do kraju. Zamieszki trwają w Kairze, Suezie i Aleksandrii, kilkaset kilometrów od centrów turystycznych. Kraje śródziemnomorskie są jednym z głównych celów turystycznych Polaków. Rocznie do Egiptu wyjeżdża 600 tysięcy Polaków, a do Tunezji – 200 tysięcy.