Stan zdrowia Roberta Kubicy po operacji

Przyznali to podczas konferencji prasowej opiekujący się polskim kierowcą lekarze ze szpitala w Pietra Ligure koło Genui, ujawniając, że w czasie trwającej ponad osiem godzin operacji zajęto się tylko tym, co było najważniejsze. Konieczne będą dalsze zabiegi
Lekarze szacują, że w wyniku odniesionych obrażeń Kubica stracił od 5 do 6 litrów krwi. Priorytetem było więc zajęcie się najbardziej zagrożonymi organami. Po szeregu analiz i badań przystąpiono do operacji, która miała na celu uratowanie prawej ręki – nie tylko dłoni, ale całego przedramienia – której groziła amputacja. Złożono także złamaną w wielu miejscach nogę, instalując zewnętrzne jej wspomaganie. Nie zajęto się łokciem ani płucami, najwyraźniej uszkodzonymi, skoro doszło do wewnętrznego krwotoku.
W tej chwili Robert Kubica jest “dość przytomny”, ale otrzymuje stale środki przeciwbólowe. Oddycha sam i dobrze reaguje na bodźce. Szef oddziału reanimacji doktor Giorgio Barabino powiedział, że dokładniejsza ocena sytuacji pacjenta możliwa będzie po 24, a może nawet 48 godzinach.
#embed87
Po wyjściu ze szpitala Roberta Kubicę czeka rehabilitacja. Ważną rolę w powrocie do zdrowia odgrywać będzie psychika polskiego kierowcy.
Zdaniem profesora psychologi sportu Tadeusza Rychty, dla osoby formatu Kubicy najtrudniejsze będzie opanowanie lęku przed stratą tego
Tadeusz Rychta przypomniał o wielu sportowcach, którzy mimo groźnych kontuzji wracali do pełnej sprawności.
Zdaniem Tadeusza Rychty, duży wpływ na stan psychiczny Kubicy będą mieli ludzie z jego najbliższego otoczenia. W ocenie psychologa, wsparcie rodziny może okazać się kluczowe dla powrotu do sportu Roberta Kubicy.