Kraj

Prezydent Komorowski podpisał tzw. ustawę żłobkową

Prezydent mówił, że nowe prawo jest pierwszym krokiem na drodze do uregulowania ważnych kwestii. Bronisław Komorowski wymienił wśród nich politykę prorodzinną i kwestie demograficzne, które wyraźnie objawiły się podczas dyskusji o stanie polskiego systemu emerytalnego.

Żona prezydenta Anna Komorowska powiedziała, że ustawa daje większe możliwości opieki nad dzieckiem. “To są bardzo trudne chwile dla rodziców podjąć decyzję czy zapewnić dziecku dobrą opiekę, czy pójść do pracy, a dziecko powierzyć opiece komuś innemu. Ta ustawa takie możliwości poszerza” – mówiła Anna Komorowska. Również prezydencka minister ds.społecznych Irena Wóycicka uważa, że ustawa żłobkowa da nowe możliwości opieki nad najmłodszymi. Irena Wóycicka podczas konferencji poświęconej szansom i zagrożeniom jakie daje ustawa przypominała, że wprowadza ona inne formy opieki takie jak klubik dziecięcy czy dzienny opiekun.

Minister Wóycicka podkreśliła, że ustawa otwiera nowe możliwości nie tylko opiekuńcze, ale również edukacyjne. Jej zdaniem pozwoli to na wyrównywanie szans edukacyjnych, zwłaszcza na wsiach, gdzie dzieci często nie mają dostępu do instytucjonalnych form opieki i kontaktu z rówieśnikami.

Przedstawiciele rodziców są natomiast zaniepokojeni ustawą. Tomasz Rybanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców zwraca uwagę na obniżone standardy w żłobkach. Będzie to z krzywdą dla dziecka – mówi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Ustawa przewiduje, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmieni się także kadra – oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną między innymi pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia do trzech lub czterech lat.

Ustawa wprowadza też takie formy opieki jak klubik dziecięcy – dla dzieci od roku do trzech lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny – może nim zostać na przykład rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci. Ustawa wejdzie w życie za 2 miesiące.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button